Deniz İpek Yolu ticareti endeksi ilk kez yayımlandı

2017-05-11 19:19:01 CRI

 Deniz İpek Yolu ticaretiyle ilgili endekslerin ilki dün yayımlandı. Verilerden elde edilen bilgilere göre, Çin, Deniz İpek Yolu ülkelerinin ticari gelişmesine dev bir piyasa hazırlıyor.

 Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Wang Xiaotao, söz konusu endekslerin yayımlanmasının güzergah ülkelerine bilgi referansı ve trend tahmini sağladığını ifade etti. Wang, endekslerin ayrıca, bu ülkelerin hükümetlerine Kuşak ve Yol inisiyatifinin uygulanma sonuçlarını değerlendirmesi ve politika ayarlaması için önemli bir dayanak sunabileceğini kaydetti.

Çin Lojistik ve Satın Alma Federasyonu Başkan Yardımcısı Cai Jin ise, bu yılın ilk çeyreğinde Deniz İpek Yolu ihracat endeksindeki artışın yüzde 7,71 ve ithalat endeksindeki artışın da yüzde 37,66 olduğunu söyledi. Cai, ithalatta gerçekleştirilen artışın ihracatınkinin çok üzerine çıkmasının, Çin’in Deniz İpek Yolu güzergahındaki ülkelere dev bir piyasa ortamı sağladığının bir göstergesi olduğunun altını çizdi. Deniz İpek Yolu ticaretiyle ilgili endeksler, Çin Gümrüğü tarafından açıklanan dış ticaret endekslerine dayanarak yayımlanan aylık ticaret endeksleridir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor