Boeing'in Çin fabrikasının temeli atıldı

2017-05-11 16:22:34

Boeing'in Çin'in doğusunda yer alan Zhousan kentinde açacağı üretim fabrikasının temeli bugün atıldı.

737 modelinin üretileceği fabrika, montaj ve dağıtım olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Boeing'in denizaşırı bir ülkede ilk defa açtığı fabrikanın inşasının 2018'de tamamlanması bekleniyor.

Fabrikanın montaj bölümü, Boeing ve Çinli Commercial Aircraft Corporation of China Ltd.(COMAC) firması tarafından ortaklaşa idare edilecek. Montaj kısmında 737 model uçaklara, uçak eğlence sistemleri ve koltuklar monte edilecek. Ayrıca bu bölümde kaplama, tamir ve Boeing uçaklarının bakımı hizmetleri de verilecek. Dağıtım kısmının idaresi ise tamamen Boeing'in elinde bulunuyor.  
Boeing'in CEO'su Ray Conner, bugün düzenlenen temel atma töreninde yaptığı açıklamada, “Bugün hepimiz, hem Çin'in hem de ABD'nin havacılık sektörleri ve ekonomilerini destekleyecek bir kazan-kazan iş birliğine tanıklık ediyoruz.” dedi.
Boeing ve COMAC, Ekim 2016'da Zhoushan'da ortak bir fabrika açarak, yıllık 100 adet Boeing 737 üretmeye dair sözleşmeye imza atmışlardı.


Fabrikanın, 737 MAX modelini Çinli müşterilerine yakınlaştıracağını vurgulayan Conner, “bugün üretilen her bir Boeing uçağında, hatta dünyanın çeşitli bölgelerinde hizmet veren 9 binden fazla uçağın üretiminde” Çinli firmaların önemli rol oynadığını söyledi.
Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Lin Nianxiu da temel atma töreninde hazır bulundu. Lin, Zhousan'da inşa edilen fabrikayı “Çin-Amerika ileri teknoloji iş birliği örneği” olarak tanımladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor