“Çin ve Türkiye'nin Kuşak ve Yol iş birliğinin ufku açık”

2017-05-11 11:17:28

“Kuşak ve Yol” Uluslararası İşbirliği Forumu 14-15 Mayıs'ta Çin'in başkenti Beijing'de düzenlenecek.

Geçen ay Çin'de yapılan “İpek Yolu”nda İnovasyon” etkinliğine katılan Türk gazeteciler, Çin Uluslararası Radyosu'na (CRI) verdikleri demeçlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer üst düzey yetkililerin, Kuşak ve Yol Zirvesi'ne büyük önem verdiklerini belirterek, Çin-Türkiye ilişkilerinde Kuşak ve Yol İnisiyatifi (KYİ) çerçevesinde atılım niteliğinde gelişme kaydedilmesinin beklendiğini ifade ettiler.

Çin'in KYİ'yi ortaya koyduğunda ilk olumlu cevap veren ülkelerden biri olarak Türkiye, son yıllarda inisiyatifin inşasına faal olarak katılmakta ve “Orta Koridor” planının KYİ ile kenetlenmesi için çabalarını sürdürmekte. Bu çabalar sayesinde Çin ile Türkiye arasında her alanı kapsayan iş birliği güçlendi, ikili ilişkilerde büyük gelişme sağlandı. Kuşak ve Yol, kadim İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması ve Çin ile Türkiye'nin stratejik kenetlenmesi gibi konular gündeme oturdu. Türkiye'nin önemli medya kuruluşlarından muhabirler, iki ülke arasında iş birliğinin geleceğinin Kuşak ve Yol çerçevesinde parlak olduğu görüşündeler.

“Çin ve Türkiye'nin Kuşak ve Yol iş birliğinin ufku açık”

Etkinlik sırasında Çin'in ekonomi, bilim, teknoloji, kültür ve inovasyon gibi alanlarda sağladığı büyük ilerlemelere bizzat tanık olduğunu söyleyen Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, bu açıdan Türkiye'nin Çin'den çok şey öğrenebileceğini ve iki ülke arasında büyük iş birliği potansiyeli gördüğünü ifade etti. Acet, geçmişte, Türk basının daha çok Batılı medyayı takip ettiğine, ancak takip etmeye değer olanın Çin medyası olduğuna işaret etti. Son yıllarda Kuşak ve Yol projesinin ilerletilmesiyle birlikte, Türk basınının ilgisinin de giderek daha çok Çin'e yöneldiğini söyleyen Acet CRI mikrofonuna şöyle konuştu:

“Biz burada bulunduğumuz süre içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bir açıklama sunduğunu öğrendik, Çin'e geldiğinde önemli bir anlaşma yapılacağını açıklamış sözcüsü. Dolayısıyla bu önemli bir ziyaret. Erdoğan buraya geldiği zaman Türkiye'de bütün gazeteler, bütün televizyon kanalları kendisinin Çin ziyaretiyle ilgili bütün detayları verecektir.”

“Çin ve Türkiye'nin Kuşak ve Yol iş birliğinin ufku açık”

Kamil Erdoğdu: Erdoğan'ın katılımı, Çin-Türkiye ilişkilerinin ilerleyeceğine işaret

Türk hükümeti KYİ'ye büyük destek veriyor. Bundan dolayı, Türk basını da KYİ ile oldukça ilgili. GB Times Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Kamil Erdoğdu muhabirimize, şu ana kadar 29 ülkenin devlet başkanı ya da başbakanının foruma katılacağının tespit edildiğini dile getirerek bunun, KYİ'nin kapsayıcı niteliğini yansıttığını söyledi. Erdoğdu, bu konuda şunları söyledi:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor