Çin'den “yoksul nüfusu azaltma sürecini hızlandırma” çağrısı

2017-05-10 18:52:12 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, uluslararası topluma yoksul nüfusu azaltma sürecini hızlandırma çağrısı yaptı.


Liu Jieyi, dün BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi'nde düzenlenen yoksulluğun ortadan kaldırılması konulu oturumda bir konuşma yaptı.


Liu, 2015 yılındaki BM Kalkınma Zirvesi'nde 2030 yılı sürdürülebilir gelişme hedeflerinin belirlendiğini ve hedeflerin çekirdeğinin dünyadaki her türlü yoksulluğun ortadan kaldırılması olduğunu belirtti.


Dünya ülkelerinin Güney-Kuzey ve Güney-Güney gibi küresel ortaklık ilişkilerini geliştirmeye yoğunlaşmasına işaret eden Liu, BM ve Dünya Bankası'nın önemli rolleri üstlenmeye devam etmesi ve gelişmiş ülkelerin taahhütlerini yerine getirerek gelişmekte olan ülkelere mevcut sorunları çözmede yardım etmesi gerektiğine vurgu yaptı.


Liu, yıllarca harcanan çabalardan sonra, Çin'in kırsal bölgelerinde yoksul nüfusun 700 milyon azaldığını dile getirdi ve Çin'in, 2030 sürdürülebilir gelişme hedeflerinde belirlenen “yoksul nüfusu azaltma” hedefine dört sene içinde, yani 10 sene erken ulaşmayı planladığını ifade etti.


Liu ayrıca, Çin'in şu ana kadar 166 ülke ve uluslararası örgüte 400 milyar yuan tutarında para ile 600 binden fazla personel yardımı sağladığına dikkat çekti.


Liu, Çin'in uluslararası toplumla beraber müreffeh ve birlikte gelişen bir kader ortaklığını oluşturmaya hazır olduğunu ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor