Xi Jinping, Macron'la telefonda görüştü

2017-05-09 20:55:31 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Fransa Cumhurbaşkanlığı'na seçilen Emmanuel Macron ile bir telefon görüşmesi yaptı.


Macron'u Fransa Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesinden dolayı kutlayan Xi Jinping, uzun bir tarihi geçmişi bulunan Çin-Fransa ilişkilerinin Çin'in diplomasisinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.


Xi, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 53 yıl içinde ikili ilişkilerin uluslararası arenada çeşitli sınavlardan geçerek pekiştirildiğini ifade etti.


Xi, ikili ilişkilerin yeni bir aşamaya taşınmasının iki ülke halkının ve uluslararası toplumun beklentilerine uygun olduğunu dile getirdi.


Çin Cumhurbaşkanı, Fransa ile ilişkilere büyük önem veren Çin'in, Fransa'yı öteden beri önemli ve öncelikli bir işbirliği ortağı olarak görmenin yanı sıra, Fransa ile dostluk geleneğini genişleterek, karşılıklı stratejik güveni pekiştirmeyi umduğunun altını çizdi.


Xi, Fransa'yla birbirinin çekirdek çıkarları ile önemli kaygılarını ilgilendiren meselelere anlayış gösterip, büyük sorunlara karşılıklı destek vermeye ve her alanı kapsayan somut işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını kaydetti.


Çin'in, Fransa'nın “Bir Kuşak-Bir Yol” inşasına katılmasını olumlu karşıladığını belirten Xi, tarafların uluslararası meselelerdeki temas ve eşgüdümü koruyarak küresel yönetişimi ilerletmeye devam etmesi gerektiğini söyledi.


Xi, iki tarafın, iklim değişikliğine ilişkin Paris Anlaşması'nın da içinde bulunduğu küresel yönetişim sonuçlarını koruyarak, G20 çerçevesindeki işbirliğini güçlendirip, dünyanın barış ve istikrarına ortaklaşa katkıda bulunması gerektiğini dile getirdi.


Xi son olarak, Avrupa'nın entegrasyon sürecini desteklemeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.


Emmanuel Macron ise, Xi Jinping'e teşekkür ederek, iki ülke arasında her alanı kapsayan işbirliğinin iyi bir şekilde yürütüldüğünü hatırlattı.


Fransa-Çin ilişkisine büyük önem verdiğini belirten Macron, Fransa'nın yeni yönetiminin Çin'e yönelik dostane politika izlemeye devam ederek “Tek Çin” politikasında ısrar edeceğine vurgu yaptı.


Macron, iki ülke arasında dışişleri, ekonomi, ticaret ve sanayi gibi alanlardaki ve “Bir Kuşak-Bir Yol” inşası çerçevesindeki işbirliğini derinleştirerek, iklim değişikliği, G20 işbirliği gibi önemli uluslararası işlerde Çin'le yoğun temaslarda bulunmaya devam edeceklerine işaret etti.


İki lider ayrıca, aralarındaki temasları koruyarak bir an önce yüz yüze görüşme konusunda mutabakat sağladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor