“Taiwan, uluslararası etkinliklere katılırken Tek Çin politikası izlemeli”

2017-05-09 20:08:44 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Taiwan bölgesinin “Tek Çin” politikası izlediği takdirde Dünya Sağlık Konferansı'na katılma konusunun görüşülebileceğini belirtti.


Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Taiwan bölgesinin Dünya Sağlık Konferansı'na katılması sorununda Dünya Sağlık Örgütü Sekreterliği'nin, BM Genel Kurulu'nun 2758 ve Dünya Sağlık Konferansı'nın 251 sayılı kararlarını hayata geçirerek, “Tek Çin” politikasında ısrar ettiğini ve dünya ülkelerinin birçoğunun da Çin'in bu sorundaki tutumunu desteklediğini belirtti.


Geng, Taiwan bölgesinin Tek Çin politikasını kabul ettiği takdirde konferansa katılması konusunun ele alınabileceğini kaydetti.


Çin hükümetinin, Taiwan'ın Tek Çin politikasında ısrar ettiği sürece küresel sağlık işlerine katılması için uygun düzenleme yaptığını ifade eden Sözcü, Taiwan'ın Dünya Sağlık Örgütü ve diğer ülkelerle bilgi alışveriş alanının da oldukça geniş olduğunu vurguladı.


Sözcü son olarak, “Taiwan'ın konferansa katılamamasının, Taiwan halkının sağlık haklarını olumsuz etkilediği” şeklindeki iddiaların da gerçeğe uygun olmadığını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor