“Kuşak ve Yol, Çin-Avrupa ticaret yolunu yenileyecek”

2017-05-09 11:08:58

“Kuşak ve Yol, Çin-Avrupa ticaret yolunu yenileyecek”

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) Genel Sekreteri Umberto de Pretto, “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin, Çin ile Avrupa ülkeleri arasındaki ticari ilişkileri yeniden kuracağını belirtti.

Çin'de 14 Mayıs'ta düzenlenecek “Kuşak ve Yol” konulu uluslararası foruma katılacak olan Pretto, kısa süre önce Cenevre'de Çin Uluslararası Radyosu muhabirine verdiği demeçte, “Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Antlaşması”nın Kuşak ve Yol inisiyatifinin uygulanmasına güçlü destek sağlayacağını söyledi.

Bir Çinli atasözüne göre “Zengin olmak için önce karayolu yapılmalı”. Bu nedenle Çin hükümeti de Kuşak ve Yol inisiyatifinin, karayolu inşası ve taşımacılığı olmaksızın gerçekleşemeyeceği kanaatinde. Ancak kadim İpek Yolu nasıl canlandırılacak, yeni çağda rahat ve yüksek verimli bir ticaret ve kalkınma yolu nasıl kurulacak? Bu soruları yanıtlayan IRU Genel Sekreteri Pretto, öncelikle Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifini takdirle değerlendirdi. Pretto, bu inisiyatifin hayata geçirilmesinin, Çin ile Avrupa ülkeleri arasındaki ticari ilişkileri yenileyeceğine dair görüş bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarihe bakıldığında 2 binden fazla yıl önce Çin ile Avrupa ülkeleri, İpek Yolu üzerinden ticari temaslarda bulundu, çeşitli malların ticaretini yaptı. Ancak daha sonra bu yolda faaliyetler aniden durdu. Peki, İpek Yolu'nda faaliyetleri durduran ne oldu? Siyasi sebepler mi yoksa başka etkenler mi bu duruma yol açtı? Şimdi yeni teknoloji, farklı yöntemler ve yeni nakliyat araçlarına sahip olduğumuz bugünde neden böyle bir ticaret yolu tekrar kurulmasın? Aslında İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması için çoktan adım attık. Çin hükümeti ile bu konuda aynı düşünceleri paylaşmaktan da memnuniyet duyuyorum. İşte karayolu aracılığıyla Çin ile Avrupa ülkeleri arasındaki mal taşımacılığı bu şekilde yoğunlaştırılacak.”

“Ticaret, barış getirebilir”

Pretto, Kuşak ve Yol inisiyatifinin önemli bir içeriğini komşu ülkelerle ve diğer ülkeler arasında ticaretin nasıl genişletileceği mevzusunun oluşturduğunu, zira ticaretin ilerleme ve kalkınmayı hızlandırabileceğini, barışı sağlayabileceğini ifade etti.

“Anlaşma gümrük prosedürünü sadeleştirmeye odaklı”

Yol tesisleri, taşımacılığın donanımı olarak ele alınırsa, bu durumda politika ve yönetimin de “yazılım” olarak değerlendirilebileceğini kaydeden Pretto, sade ve uygulanabilir gümrük politikaları olmaksızın en iyi karayolunun bile hiçbir işe yaramayacağını belirtti. “Uygulanabilir gümrük politikası” ile “Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Antlaşması”na atıfta bulunan Pretto, anlaşmanın daha iyi anlaşılmasını sağlamak için şu örneği verdi:

“Mesela bir parti mal, Beijing'den Berlin'e gönderildiğinde mevcut kurallara göre birçok engelle karşılaşacaktı. Ancak ‘Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Antlaşması”na göre mallar, Beijing Gümrüğü'nde kontrol edildikten sonra eski İpek Yolu üzerinden doğrudan Berlin'e ulaşılabilir. Bu süreçte herhangi bir ek kontrole de gerek yok.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor