Çin'in ticaret fazlası Nisan'da büyüdü

2017-05-08 15:05:43

Çin'in dış ticaret fazlasının Nisan ayında büyüdüğü bildirildi.

Çin'in ihracatı geçtiğimiz ay bir önceki yılın aynı ayına göre yuan bazında yüzde 14,3 artarak, 1,24 trilyon yuana (179,8 milyar ABD Doları) ulaştı. İhracat verilerinde Mart ayında yüzde 22,3'lük bir artış görülmüştü.

İthalat ise yüzde 18,6 büyüyerek 979,1 milyar yuanı buldu. Bu büyüme oranı, Mart ayında kaydedilen seviyeden 7,7 puan daha geride.

Ticaret fazlası da Nisan'da 2016'nın aynı ayına göre yüzde 0,6 yükselerek 262,3 milyar yuana ulaştı. Çin'in dış ticareti Mart ayında 164,3 milyar değerinde fazla vermişti.

Yılın ilk dört ayına ait verilere göre ise, Çin'in dış ticaret hacmi geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20,3 artarak 8,42 trilyon yuana çıktı.

Nisan verileri dış ticarette beklentilerin gerisinde bir büyümeye işaret ederken, gümrük verileri ticari yapının geliştiğini gösteriyor. Ocak-Nisan döneminde genel ticaret geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,6'lık artışla 4,75 trilyon yuanı bularak toplam ticaret hacminin yüzde 56,5'ini oluşturdu.

Dünyada yükselen ticari korumacılık ve küreselleşme karşıtlığı fikirlerine rağmen Çin'in büyük ticaret ortaklarıyla ihracat ve ithalatı istikrarını koruyor.

Yılın ilk dört ayında Avrupa Birliği (AB) ile ticaret 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 15,5 büyüyerek 1,24 trilyon yuana ulaştı. AB ile ticaret oranı, Çin'in toplam dış ticaretinin yüzde 14,8'ine tekabül ediyor. Çin'in ikinci büyük ticaret ortağı ise ilk dört ayda kaydedilen yüzde 20,3'lük artışla ABD oldu. ABD ile ticaret hacmi 1,18 trilyon yuanı buldu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor