“Kuşak ve Yol, uygulanabilir bir işbirliği modeli”

2017-05-08 11:19:53

“Kuşak ve Yol, uygulanabilir bir işbirliği modeli”

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Genel Direktörü Francis Gurry, Bir Kuşak-Bir Yol girişiminin “uygulanabilir bir işbirliği modeli” olduğunu belirtti.

14-15 Mayıs'ta başkent Beijing'de düzenlenecek olan Bir Kuşak-Bir Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılmak üzere Çin'e gelmeye hazırlanan Gurry, Çin Uluslararası Radyosu muhabirine verdiği demeçte, “Bir Kuşak-Bir Yol” inisiyatifinin, güzergâhlarında bulunan gelişmekte olan ülkelere önemli kalkınma fırsatları sağlamanın yanı sıra ekonomik küreselleşmeye de katkı yapacağını ifade etti.

2008 yılında Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü Genel Direktörlüğü görevine getirilen Gurry, bu görevini ikinci dönemde de sürdürüyor. Çin'in 2013'te ortaya koyduğu Bir Kuşak-Bir Yol'un çok önemli bir proje olduğuna işaret eden Gurry, Beijing'de düzenlenecek Kuşak ve Yol forumunun ise daha önemli ve elverişli bir sahne işlevi görebileceğini kaydederek şöyle konuştu:

“Bu forum, Kuşak ve Yol inisiyatifinin uygulanması açısından çok önemli. Katılımcılar, forumda, projenin hayata geçirilmesi için harcanan çabaları değerlendirebilecek ve önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalar için bir plan çizebilecek. Ayrıca forumda, Kuşak ve Yol inşasında çok taraflı uluslararası örgütlerin nasıl birbiriyle kenetlenebileceği ele alınacak. Bu bağlamda, forumun zamanlaması çok uygun.”

“Kuşak ve Yol'un en parlak noktası işbirliği yöntemi”

Gurry, “Bir Kuşak-Bir Yol” inisiyatifinin en parlak noktasının önerilen işbirliği yöntemi olduğu görüşünde. Daha önceki ticaret anlaşmaları ya da ticari işbirliği modellerinden farklı olarak Bir Kuşak-Bir Yol'un, güzergâhları üzerindeki ülkeler arasında sıkı ilişkiler kurulması ve ticari işbirliği kapasitesinin güçlendirilmesi temelinde işbirliğine vurgu yaptığını kaydeden Gurry, bu nedenle projenin oldukça uygulanabilir bir işbirliği modeli olarak güzergahındaki ülkeler arasında ticari işbirliğini güçlendireceğine dikkat çekti.

“Kuşak ve Yol, fikri mülkiyet sistemine de faydalı”

WIPO Genel Direktörü Gurry, Bir Kuşak-Bir Yol Projesi'nin fikri mülkiyet sistemi açısından işlevini de değerlendirdi. Gurry, iyi bir fikri mülkiyet sisteminin kurulmasının, Kuşak ve Yol güzergâhlarındaki ülkelerin fikri mülkiyet sistemlerinin iyileştirilmesine, yenilikçi ve sürdürülebilir bir ortamın oluşturulmasına yararlı olduğunu dile getirdi. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nün “Bir Kuşak-Bir Yol” inşasına katılmaya istekli olduğunu belirten Gurry sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir Kuşak-Bir Yol kapsamındaki işbirliğine katılmayı çok isteriz. Kuşak ve Yol inisiyatifinin, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'ne sağladığı bir avantaj da şu: uluslararası antlaşmalar ve sistemler çerçevesindeki işbirliğini güçlendirmesi. Biz bu konuda her türlü desteği sağlamaya hazırız.”

WIPO Genel Direktörü, günümüz dünyası günden güne karmaşık hale gelirken, ülkeler arasındaki işbirliği mekanizmasının ise daha da çetrefilli bir hal aldığını söyledi. Farklı ülkeler arasında teknoloji kabiliyeti ve kalkınma seviyesi açılarından büyük mesafeler bulunduğuna işaret eden Gurry, bu nedenle ikili, çoklu, bölgesel ve küresel olmak üzere farklı işbirliği modellerinin ortaya çıktığını dile getirdi. “Bir Kuşak-Bir Yol” güzergâhlarındaki ülkelerin coğrafya, tarih, dil ve kültür gibi unsurlar temelinde bir araya gelmesinin çok doğal olduğunu söyleyen Gurry, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkeler arasında tarihi etkenler ya da ticari bağlar nedeniyle kurulan ilişkilerde, genellikle daha hızlı ilerleme kaydedilebiliyor. Bu ilerlemenin küresel çok taraflılığa olumlu etki yaratacağını umuyorum. Günümüz dünyası, yeni bir karmaşa ile dolu. Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifinin güzergâhındaki ülkelere daha fazla uyum getireceğine ve bu ülkelerin kazan-kazan yönünde ilerlemeye devam edeceklerine inanıyorum.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor