Çin: Asya halkı da küreselleşmenin meyvelerinden yararlanacak

2017-05-07 15:32:40

Asya Kalkınma Bankası Konseyi'nin 50. yıllık toplantısı 4 ile 7 Mayıs günlerinde Japonya'nın Yokohama kentinde düzenlendi. Çin Maliye Bakanı Xiao Jie, bankanın kendi rolünü oynamaya devam ederek, Asya'daki tüm halkların ekonomik küreselleşmenin meyvelerinden yararlanmasını sağlaması gerektiğini söyledi.

Toplantıya katılan bakanlar, kuruluşundan bu yana geçen 50 yılda Asya Kalkınma Bankası'nın yoksulluğu azaltma, ekonomik ve sosyal gelişmeler ile bölgesel işbirliğini ilerletme çalışmalarına büyük katkı yaptığını belirttiler. Bakanlar, bankanın orta ve yüksek gelirli ülkelerle işbirliğini güçlendirip, bölgedeki ekonomik bütünleşme seviyesini yükseltmesi, altyapı tesisleri, eğitim ve sağlık gibi alanlara yatırımları artırması önerisinde bulundu.

Toplantıda, Asya Kalkınma Bankası ile Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın ortaklaşa finansman sağlamaları takdirle değerlendirildi.

Çin Maliye Bakanı Xiao Jie, dünya ekonomisinin derin ayarlama aşamasında bulunduğunu, ekonomik küreselleşmenin meydan okumalarla karşı karşıya bulunduğunu hatırlatarak, dünya nüfusunun yarısını oluşturan Asya'nın kalkınmasını gerçekleştirmesinin kolay olmayacağını vurguladı. Xiao, Asya Kalkınma Bankası'nın çaba harcayıp Asya kıtasının ortak refahına katkı yapmasını beklediklerini dile getirdi.

Xiao, Asya Kalkınma Bankası'nın bölgesel işbirliği ile Çin'in önerdiği Bir Kuşak-Bir Yol çağrısının birbiriyle örtüştüğünü, iki bankanın ortaklaşa çaba harcamaları gerektiğini kaydetti. Xiao, Çin'in Asya Kalkınma Bankası'yla kapsamlı işbirliğini güçlendireceğini de sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor