Pakistan'ın Neelum Jhelum projesinde atılım ilerleme

2017-05-06 19:50:06

Pakistan Neelum Jhelum hidroelekrik santrali projesinin (N-J projesi) en kritik bölümü olan uzaktan su alma tüneli dün resmen açıldı. Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, tünelin açılmasını kutlamak için düzenlenen törene katıldı.

Pakistan'ın en büyük hidroelektrik santrali olarak kabul edilen N-J projesi, Çin Gezhouba Grubu ve Çin Makina Donanımları İhracat ve İthalat Genel Şirketi tarafından ortaklaşa yürütülüyor. Projenin finansmanı ise Çin İhracat ve İthalat Bankası tarafından yapılıyor. Projenin inşası 30 Ocak 2008 tarihinde resmen başlatıldı.

N-J projesi, Neelum nehrindeki su kaynakları su alma tüneli aracılığıyla 29 kilometre ötesine götürmeyi ve orada bulunan jeneratör grubuyla elektrik üretmeyi amaçlıyor. Uzunluk açısından dünyada ender rastlanabilen tünelin uzunluğu, 68 kilometreyi buldu. Çin Gezhouba Grubu N-J projesi sorumlularından Feng Xinglong kutlama töreninde yaptığı konuşmada, su alma tünelinin açılmasıyla N-J projesinde tüm teknolojik zorlukların artık aşıldığını, projenin inşasında sona doğru yaklaşıldığını vurguladı.

N-J projesinin 2018 yılında elektrik üretmesi bekleniyor. Projenin yıllık elektrik üretimi 5 milyar 150 milyon kilovat saati bulacak, bu sayı, Pakistan'da tüm elektrik hacminin yüzde 12'ini oluşturacak. Dolayısıyla Pakistan nüfusunun yüzde 15'inin elektrik sıkıntısını çözebilecek ve ayrıca 2 milyar 700 milyon yuan gelir kazandıracak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor