Xi Jinping, Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmusse ile görüştü

2017-05-04 20:30:42 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing'de Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen ile görüştü.

Xi Jinping, sağlıklı, istikrarlı ve sürdürülebilir Çin-Danimarka kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin iki ülkenin çıkarlarına uygun olup Çin-Kuzey Avrupa İşbirliği ve Çin-Avrupa ilişkilerinin kapsamlı gelişmesine katkı sağladığına işaret etti.

Xi, iki tarafın çeşitli alanlardaki işbirliğini kapsamlı bir şekilde planlayarak 2017 yılını Çin-Danimarka kapsamlı stratejik ortaklık ilişkileri için verimli bir yıl haline getirmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, iki tarafın döngüsel iktisat kapsamında enerji tasarrufu, çevre koruma, gıda güvenliği, tarım, teknoloji, dönüştürülebilir kaynakların kullanımı ve kentleşme gibi başlıca alanlarda işbirliği yaparak, Bir Kuşak-Bir Yol çevresindeki işbirliği alanları ve yöntemlerini aktif bir şekilde geliştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Xi, iki ülkenin ayrıca yurt dışına kaçırılan rüşvet paralarına tedbir konması ve yurt dışına haksız kazançları sızdıranların yurda geri iade edilmesi alanlarında somut işbirliği yaparak turizm gibi kültürel işbirliğini güçlendirmeye devam edeceğini kaydetti.

Xi Jinping, Çin'in Danimarka gibi Kuzey Avrupa ülkeleriyle iletişimi pekiştirerek, Çin-Kuzey Avrupa işbirliğinde sürekli yeni kazançların elde edilmesini hızlandıracağını da sözlerine ekledi.

Rasmussen, “Tek Çin” politikasını kararlılıkla izleyen Danimarka'nın Çin ile birlikte tıbbi tedavi, sağlık, gıda, eğitim ve kültür gibi alanlardaki işbirliği potansiyelini geliştirerek ve uluslararası işlerdeki temas ve eşgüdümü yoğunlaştırarak, küresel serbest ticaret sistemini ortaklaşa korumaya hazır olduğunu ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor