Çin: Hong Kong'un içişlerine müdahaleye izin vermeyiz

2017-05-04 19:29:06

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, herhangi bir ülkenin Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ne herhangi bir müdahalesine izin vermeyeceklerini açıkladı.

ABD merkezli Kongre ve İcra Kuruluşları Çin Komisyonu (CECC), "Hong Kong'un egemenliğinin Çin'e iade edilmesinin 20'inci yıldönümünde Hong Kong gelişim tarzı sürdürülebilir mi?" adlı oturum düzenledi. Oturumda Hong Kong'da uygulanan "Bir ülke iki sistem"ine suçlamalar yapıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, bahsi geçen oturumun Çin'in içişlerini açıkça ihlal ettiğine işaret ederek, Çin hükümetinin bu eyleme kararlılıkla karşı çıktığını vurguladı.

Hong Kong'un vatana dönmesinden bu yana geçen süre içinde "bir ülke iki sistem"in etkin şekilde yerine getirildiğine ve dünyaca kabul edilmiş olan bir gerçek olduğuna dikkat çeken Geng Shuang, CECC'nin Çin'i ilgilendiren konulara hep yan gözle baktığına işaret ederek, bu komisyonun Hong Kong'un içişleriyle ilgili yaptığı suçlamaların ise gerçeği yansıtmayan kötü niyetli bir eylem olduğunu söyledi.

Hong Kong'un içişlerinin Çin'in içişleri olduğuna dikkat çeken Geng Shuang, Hong Kong'un içişlerine her hangi bir müdahaleye izin vermeyeceklerine işaret ederek, az sayıda Hong Konglunun dış güçlerden faydalanarak Hong Kong'u vatandan ayırma çabalarının ise asla başarılı olamayacağını kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor