Çin ve Danimarka başbakanları bir arada

2017-05-04 10:13:42 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Beijing'de Çin'i ziyaret eden Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen ile görüştü. Görüşmenin ardından iki taraf arasında “2017-2020 Çin-Danimarka Ortak Çalışma Planı” yayımlandı.


Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin ile Danimarka ekonomilerinin güçlü tamamlayıcılık niteliğine sahip olduğunu dile getirerek, iki ülke arasında tarım, balıkçılık, gıda güvenliği, ilaç ile sağlık ve biyoteknoloji gibi alanlarda karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.


Li Keqiang, iki ülkenin ayrıca inovasyon, yerel işbirliği ve Kuzey Kutup işbirliği gibi alanlarda parlak noktalar yaratması ve kültürel iletişimi yoğunlaştırarak “2017 Çin-Danimarka Turizm Yılı” etkinliğini en iyi şekilde yerine getirmesi gerektiğine işaret etti.


Li, Danimarka'nın, Çin ile Avrupa Birliği (AB) ve Kuzey Avrupa ülkeleri arasındaki ilişkileri ilerletmede oynadığı etkili role önem verdiklerini dile getirdi.


Li, Danimarka'yla uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde eşgüdüm ile teması güçlendirip, karşılıklı yarara dayalı somut işbirliğini hızlandırmaya, ekonominin küreselleşmesini daha hoşgörülü, adil ve mantıklı yollara yöneltmek için çaba harcamaya hazır olduğunu vurguladı.


Çinli Başbakan, ticaret ile yatırımın serbestleştirilmesi ve kolaylaştırılmasını hızlandırarak, barış ile istikrarı koruyup refahı ilerletmeye hazır olduklarını kaydetti.


Danimarka Başbakanı Rasmussen ise, ülkesinin Çin ile kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin oluşturulmasının 10. yıldönümü sayesinde “2017-2020 Çin-Danimarka Ortak Çalışma Planı”nı yerine getirerek, “2017 Danimarka-Çin Turizm Yılı” etkinliğini en iyi şekilde yerine getirmeye hazır olduğunu söyledi.


Çinli işletmeleri Danimarka'ya yatırım yapmaya davet eden Rasmussen, serbest ticareti desteklediklerini bildirdi.


Rasmussen ayrıca, AB üyesi olarak Danimarka'nın, AB-Çin yatırım anlaşmasına ilişkin görüşmeleri destekleyerek, ikili ilişkileri ve işbirliğini geliştirmek için aktif çaba göstereceğini belirtti.


Öte yandan, görüşmede iki hükümet arasında “2017-2020 Çin-Danimarka Ortak Çalışma Planı” yayımlandı.


Liderler ayrıca, görüşmenin ardından iki ülke arasında kültür, gıda, ilaç, kontrol ve karantina ile hayvanları koruma gibi alanları kapsayan birçok işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor