Xi ile Duterte telefon görüşmesi yaptı

2017-05-03 20:49:30 CRI

Xi ile Duterte telefon görüşmesi yaptı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Xi, telefon görüşmesinde, geçen yıl Duterte ile yaptığı görüşmelerde vardıkları fikir birliğini hatırlatarak, bu temaslardan sonra ikili ilişkilerin düzeldiğini belirtti. Xi, “İki ülke arasında kurulan ‘Güney Çin Denizi sorunu ile ilgili diyalog ve müzakere mekanizması' Çin ve Filipinler'in temel çıkarlarına uygundur. Bu nedenle mekanizma, Asya'daki komşu ülkeler ve uluslararası toplum tarafından da olumlu karşılandı.” diye konuştu. Xi, Çin ve Filipinler'in gerçekçi işbirliğini yoğunlaştırması ve iki ülkenin halklarına daha fazla yarar getirmesi gerektiğini vurguladı.

Filipinler'in ASEAN dönem başkanı olarak Doğu Asya'daki işbirliğinde oynadığı rolü takdirle değerlendiren Çin Cumhurbaşkanı, Duterte'nin 14-15 Mayıs'taki Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılımını beklediğini kaydetti.

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, iki ülke arasındaki dostluk ve dayanışmanın güçlendiğini, çeşitli alanlardaki temas ve işbirliğinin de yeniden canlandığını vurgulayarak, bundan memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Duterte, Çin'le ortak çaba harcayarak ikili ilişkilerin iyileşme ve gelişme eğilimini koruyacaklarını söyledi.

Duterte, ülkesinin ASEAN dönem başkanı olarak ASEAN ile Çin arasındaki ilişkilerin daha iyiye gitmesi için elinden geleni yapacağının altını çizdi.

İki lider, Kore Yarımadası'ndaki durumu da ele aldı. Xi, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması, yarımadada barış ve istikrarın korunması ve sorunun diyalog yoluyla çözülmesinde ısrar edilmesi gerektiğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor