Çin'den nükleer silahların yayılmasının önlenmesi çağrısı

2017-05-03 10:19:53 CRI

Çin'in Silahsızlanma Büyükelçisi Fu Cong, uluslararası toplumun “Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması”nın otoritesi, evrenselliği ve etkinliğini koruyup güçlendirmesi gerektiğini belirtti.


“Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması” için 2020 yılında yapılacak 10. inceleme toplantısının birinci hazırlık toplantısı dün BM'nin Viyana'daki merkezinde yapıldı.


Toplantıya, Çin, ABD, Rusya, İngiltere ve Fransa gibi nükleer silaha sahip 5 ülke başta olmak üzere Antlaşma'ya taraf olan 110'dan fazla ülkenin heyeti katıldı.


Toplantıda, nükleer silahsızlanma, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve nükleer enerjinin barışçıl kullanımı olmak üzere 3 ana gündem maddesi üzerinde tartışmalar yapılacak.


Çin heyeti toplantıya, Silahsızlanma Büyükelçisi Fu Cong'un başkanlığında katılıyor.


Fu Cong yaptığı konuşmada, Antlaşma'nın, yürürlüğe girdiği yaklaşık

50 yıldan bu yana nükleer silahların yayılmasının önlenmesi, nükleer savaş risklerinin azaltılması ve nükleer enerjinin barışçıl kullanımının hızlandırılması konularında son derece büyük rol oynayarak, en çok evrenselliğe sahip olan antlaşmalardan biri haline geldiğine dikkat çekti.


Fu Cong, mevcut uluslararası silahsızlanma mekanizmasının temeli olan bu antlaşmanın oynadığı rolün yerinin başka bir şekilde doldurulamayacağını vurguladı.


Fu, uluslararası toplumun “Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması”nın otoritesi, evrenselliği ve etkinliğini koruyup güçlendirmesi gerektiğini kaydetti.


Fu ayrıca, Çin'in öteden beri nükleer silahsızlanma sürecine destek vererek, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sistemini kararlıkla koruyup, nükleer enerji davasının gelişmesini aktif bir şekilde ilerlettiğini anımsattı.


Çin'in nükleer silahın her türlü yayılmasına kararlılıkla karşı çıktığını belirten Fu, ülkesinin sorumlu bir tavırla İran ve Kore yarımadası nükleer sorunlarının siyasi çözüm sürecine katıldığına işaret etti.


Fu son olarak, Çin'in bölgesel ve küresel nükleer güvenlik işbirliğini var güçle hızlandırarak, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 4. Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde ortaya koyduğu “nükleer güvenlik kapasite geliştirme ağları”nın oluşturulmasına ilişkin 5 maddelik öneriyi aktif bir şekilde yerine getireceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor