Çin, BAE ile işbirliğini yeni düzeye taşıyacak

2017-05-02 20:58:43

Çin ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümetler arası işbirliği komitesinin ilk toplantısı bugün Beijing'de düzenlendi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin'i ziyaret eden BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abullah bin Zayed El Nahyan ile bugün Beijing'de söz konusu komitenin ilk toplantısına eşbaşkanlık etti. İki bakan, toplantının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Wang Yi, basın toplantısında yaptığı açıklamada, iki ülkenin karşılıklı siyasi ve stratejik güveni artıracağını, bölgesel sorunların siyasi çözüme kavuşturulması için ortak çaba harcayacaklarını belirtti. Çinli Bakan, iki tarafın petrol alanındaki işbirliğini ilerletmekten memnuniyet duyduğunu söyleyerek altyapı tesisleri, nükleer enerji, havacılık ve uzaycılık gibi alanlarda da işbirliği geliştireceklerini açıkladı. Ayrıca, eğitim, kültür, turizm gibi alanlardaki işbirliği de güçlendirilecek.

BAE, kısa süre önce Çin vatandaşlarına vize muafiyeti politikasını uygulamaya başladı. Böylece BAE'de geçen yıl ağırlanan Çinli turist sayısının bu yıl 600 binden 1 milyona kadar yükselmesi bekleniyor.

Wang Yi, iki ülkenin toplantıda Çin-KİK serbest ticaret bölgesinin kurulması için müzakerelerin bir an önce bitirilmesi için de ortak çaba göstermeyi kararlaştırdığını kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugünkü toplantıda terör ve yolsuzlukla mücadelenin ele alındığını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor