Xinjiang'ın dış ticaretinde yüzde 70'lik büyüme

2017-05-02 20:35:53

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Urumçi Gümrük Müdürlüğü'nce kısa süre önce yayımlanan verilere göre, bu yılın ilk çeyreğinde Xinjiang'ın dış ticaret hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 artarak 33 milyar 350 milyon yuanı buldu.

Yılın ilk üç ayında Xinjiang'ın ihracat hacminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 74,7 artış görülürken, ithalat hacmi ise yüzde 82 büyüdü. Kazakistan, Kırgızistan ve ABD, bu dönemde Xinjiang'ın ilk üç büyük ticaret ortağı haline geldi.

Veriler, Xinjiang'ın sınır kapılarındaki ithalat ve ihracat miktarının da ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50,3'lük artarak 17 milyar 230 milyon yuana ulaştığını gösteriyor. Sınır ticaretinin Xinjiang'ın toplam dış ticaretindeki payı ise yüzde 51,7 seviyesinde.

Urumçi Gümrük Müdürlüğü çalışanı Du Lei, yaptığı açıklamada, bu yılın ilk çeyreğinde Xinjiang'dan ihraç edilen makine, elektronik ürünler, ayakkabı ve hazır giyim ürünlerinin bölgenin toplam dış ticaretinin yüzde 65'ini oluşturduğunu, ithal edilen başlıca ürünler arasında makine, tarım ve elektronik ürünleri ile kağıt hamurunun yer aldığını belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor