“Çin-Türkiye medya işbirliğinin ufku açık”

2017-05-02 19:15:55

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Vekili Esat Çıplak, Çin-Türkiye medya işbirliğini güçlendirmek için çaba göstereceklerini açıkladı."İpek Yolu'nda İnovasyon" etkinliğine katılan 12 kişilik Türk medya heyeti, Shanghai Radyo ve Televizyon Kurumu'na bağlı belgesel kanalını ziyaret ederek buradaki yetkililerle görüştü. Heyette bulunan Esat Çıplak görüşmenin ardından basına verdiği demeçte, Türkiye'nin dünyada en çok belgesel ihraç eden ülkelerden biri olduğuna işaret ederek, belgesel dâhil çeşitli medya araçlarının üretimi ve dağıtımı konusunda Çin ile işbirliği yapmayı temenni ettiklerini belirtti.

RTÜK Uzmanı Mustafa Safaz ise yaptığı konuşmada, ziyarette Çin'in medya çevresinin güçlü yapım kapasitesi ve etkili bir yayın platformuna sahip olduğunu gördüklerine işaret ederek, Türk halkının bu platform aracılığıyla Çin'i daha yakından tanıyabileceğini dile getirdi.

2002 yılında kurulan Shanghai Radyo ve Televizyon Kurumu'na bağlı belgesel kanalı, Çin'de ilk açılan belgesel kanalı olarak kabul ediliyor. 2014 yılında uydu yayını yapmaya başlayan kanal, günümüzde 300 milyon kişiye erişebiliyor.

Çin Uluslararası Radyosu, Chengdu Belediyesi Tanıtım Ofisi, Hangzhou Belediyesi Tanıtım Ofisi ve Çin'in Ankara Büyükelçiliği tarafından ortaklaşa organize edilen "İpek Yolu'nda İnovasyon" etkinliği, Bir Kuşak-Bir Yol Uluslararası İşbirliği Forumu öncesi eş güdüm sağlamak amacıyla düzenleniyor. Etkinlik, Bir Kuşak Bir Yol girişiminin bölgesel ortak kalkınmada oynadığı önemli rolü göstermeyi de amaçlıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor