Çin yeni insanlı uzay uçuşlarına hazırlanıyor

2017-04-28 19:12:41 CRI

Çin'in insanlı uzay programları ofisi başkanı Wang Zhaoyao, 2019-2022 aralığında 60 tonluk yeni bir uzay istasyonu daha kurulacağını, bu dönemde birkaç insanlı uzay misyonu daha gerçekleştireceklerini açıkladı.

Wang, bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Çin'in ilk kargo uzay aracı Tianzhou-1, kalıcı bir uzay istasyonunun inşası öncesinde insanlı uzay programının son misyonu idi.” dedi.

Tianzhou-1, dün Tiangong-2'ye kenetlenerek uzay yörüngesindeki ilk yakıt ikmalini gerçekleştirdi, böylece Çin'in uzay laboratuvarı misyonu tamamlanmış oldu.

Misyonun başarıyla sonuçlanmasının, Çin'in insanlı uzay programlarının uzay istasyonu çağına girdiğini gösterdiğini belirten Wang, “Uzay istasyonu programları istikrarlı şekilde ilerliyor, kilit teknolojiler ve planlar tamamlandı, ilgili uçuş testleri yapıldı. Şimdi Çinli astronotlar uzay istasyonu çağına hazırlanıyor. Astronotların uzayda kalış süreleri üçten altı aya kadar çıkabilecek. Hatta ilerleyen zamanlarda uzayda daha uzun bir süre bile kalabilecekler.” ifadelerini kullandı.

Çin, geçen yıl astronotlar Jing Haipeng ve Chen Dong'un görev aldığı 33 günlük en uzun uzay misyonunu başarıyla tamamlamıştı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor