“BMGK toplantısı Kore Yarımadası'ndaki gerginliği yumuşatmalı”

2017-04-28 18:41:45 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, BM Güvenlik Konseyi'nin düzenleyeceği Kore Yarımadası nükleer sorununa dair toplantının yarımadadaki gerginliği yumuşatmaya katkı yapmasını beklediklerini ifade etti.

Çin tarafından Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin söz konusu toplantıya katılacağı açıklandı.

Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, BMGK toplantısının Kore Yarımadası'ndaki durumun son derece karışık, hassas ve yüksek düzeyde gergin olduğu bir dönemde düzenleneceğine işaret etti. Sözcü, toplantıda tansiyonun düşürülmesi, bölgedeki barış ve istikrarın korunması, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması ve sorunun nasıl kökten çözülebileceğinin ele alınması gerektiğini vurguladı. Geng Shuang, sadece yaptırım ve baskıların arttırılmasına odaklanılmasının, taraflar arasındaki anlaşmazlıkları azaltmayacağını ve barış görüşmelerinin başlatılması için harcanan çabalara zarar vereceğini ifade etti.

Çin'in diğer taraflarla birlikte sorunun uygun bir çözüme bağlanmasını sağlamaya çalışacağına dikkat çeken sözcü,  toplantının nükleer krizin çözülmesi yönünde olumlu ve dengeli bir sinyal vermesini arzuladıklarını dile getirdi.

Bazı ülkeler, toplantı esnasında Çin'in nükleer sorunun çözümünde kilit rol oynayabileceği görüşünde. Bu konuya değinen sözcü, Çin'in Kore Yarımadası'nda gerginliğin tırmanmasına yol açan unsur olmadığını ve çözüm anahtarının Çin'in elinde bulunmadığını vurgulayarak, bu nedenle sorunun kolektif zeka ve ortak çabalarla çözülebileceğini de sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor