Çin: Halkın din ve inanç özgürlüğü hukuki güvence altında”

2017-04-28 18:40:18 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin hükümetinin vatandaşlarının din ve inanç özgürlüğünü yasalarla güvence altına alarak koruduğunu ifade etti.

ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu, kısa süre önce yayınladığı “2017 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu”nda, Çin'in “özel dikkat gösterilmesi gereken ülkeler” listesine alınmasını bir kez daha önerdi.

Bu öneriyi değerlendiren sözcü Geng Shuang, Çin hükümetinin vatandaşlarının din ve inanç özgürlüğünü hukuki güvence altına aldığını kaydetti. Çin'in çeşitli bölgelerinde yaşayan farklı etnik grupların yeterince din ve inanç özgürlüğüne sahip olduğunu vurgulayan Geng Shuang, bunun şüphe götürmez bir gerçek olduğunun altını çizdi.

Sözcü, ABD'deki Komisyonun öteden beri Çin'e siyasi ön yargıyla yaklaştığına, Çin'de din ve inanç özgürlüğü alanında kaydedilen ilerlemeleri ihmal ederek yıllardır Çin'in din politikalarını eleştiren raporlar yayınladığına dikkat çekti.

Komisyondan gerçeklere saygı göstererek ön yargıları bir kenara bırakıp benzer raporlar yayınlamayı durdurmasını isteyen Geng Shuang, ABD'ye din meselesini bahane ederek Çin'in içişlerine karışmaktan vazgeçmesi gerektiğini dile getirdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor