Bilim, teknoloji, kültür ve gelenek

2017-04-28 09:57:31

Kamil Erdoğdu

Aralarında RTÜK üyeleri, TV yöneticileri, başbakan ve bakan danışmanlarının da bulunduğu Türkiye'den 12 kişilik basın heyeti olarak yaklaşık bir haftadır Çin'deyiz. Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliği ve Çin Uluslararası Radyosu (CRI) tarafından ortaklaşa düzenlenen gezinin başlığı ‘İpek Yolu'nda İnovasyon' olarak belirlendi.

Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu'dan başlayan gezimiz Hangzhou'da sürüp Shanghai'da sona eriyor.

Chengdu şehri Çin hakkında fazla bilgisi olmayanlar tarafından pek bilinmez. Chengdu'ya daha önce birkaç kez gitmeme rağmen, bu şehre bu kadar çok doğrudan uluslararası uçuş olduğunu öğrendiğimde şaşırmadım desem yalan olur. Şaşkınlığım Doha'dan Chengdu uçağına bindiğimizde daha da arttı. 300 kişilik uçakta boş yer yoktu.

Şu anda Çin'de iç ve dış politikada dile getirilen ifadelerin başında ‘Bir Kuşak-Bir Yol' geliyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından 2013 yılında ortaya atılan bu plan dünyada geniş yankı buldu. Mayıs ayı ortasında Çin'in başkenti Beijing'de bu konuyla ilgili uluslararası üst düzey bir forum düzenlenecek. Foruma 28 ülkenin devlet veya hükümet başkanları katılacak. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, foruma katılacağını açıklayan ilk lider oldu. Bu ziyaretin Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağına kesin gözüyle bakılıyor.

Biz yine Chengdu'ya dönelim. Chengdu'daki en önemli kuruluşların başında Panda Yetiştirme ve Araştırma Üssü geliyor. Sayıları 1800 civarında olan ve soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan bu sevimli hayvanları kurtarmak için Çin hükümeti tam anlamıyla kolları sıvamış. Bunların 176'sı bu üsde korunuyor. Üssü ziyaret edenlerin yoğunluğu da ülkenin sembolü olan pandalar için tüm toplumun seferber olduğunu gösteriyor.

Chengdu'ya şantiye görünümü hakim. Ancak bu gerçekleşirken tarihte hanedanlara başkentlik eden şehrin tarihsel dokusu ve geleneksel özellikleri korunuyor. Ziyaret ettiğimiz Teknoloji Parkı'nda araştırma kuruluşları yeni enerjiye ve çevre korumaya yoğunlaşmıştı.

Yoğunlaşılan diğer bir konu Chengdu'yu Bir Kuşak-Bir Yol planının kilit merkezlerinden biri haline getirmek. Chengdu'dan başlayan ve üç hat üzerinden Avrupa'ya ulaşan demiryolu hatlarından Güney hattı İstanbul'a ulaşıyor. Kars-Tiflis ve Marmaray gibi projelerin tamamlanması İstanbul'u yeniden canlandırılan İpek Yolu'nun önemli kavşaklarından biri haline getirecek.

Chengdu'da en çok bilim, teknoloji ve kültür kelimelerini duyduk. Fakat bu kelimeleri hep gelenek takip etti. Bir de Çin ile Türkiye arasında geniş işbirliği potansiyeli bulunduğuna bir kez daha tanık olduk.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor