Shaanxi, imalat aletleriyle de dış piyasalara açılıyor

2017-04-28 09:52:07

Çin, ekonomik büyüme kaydetmekten öte, bu büyümeyi sürdürülebilir kılmaya ihtiyacı olduğunun farkında. Ekonomisinin şu an içinde bulunduğu durumu ‘yeni normal' olarak tanımlayan Çin'in özetle demek istediği ise şu: Rakamlar da önemli, evet; fakat, daha önemlisi büyümenin niteliği.

İşte bu ekonomik dönüşüm esnasında ileri teknolojiye dayalı sektörlerde üretim, büyük önem arz ediyor.

İmalat aletleri sanayisi de Çin'in teknolojisi ve işgücüyle öne çıktığı, aynı zamanda büyük yol katettiği alanlar arasında bulunuyor.

Shaanxi eyaletindeki gezimizin beşinci gününde Baoji kentinde bazı temaslarda bulunduk. Ziyaretlerimiz, genel olarak ileri teknolojiye dayalı imalat alanları üzerineydi.

Qinchuan Machine Tool Group (秦川机械)adlı firma, imalat aletleri üretiminde Çin'in önde gelen şirketlerinden biri. Yola 1965 yılında Shanghai'den çıkan şirket, daha sonra Baoji'ye taşınmış. 1998 yılında Shenzhen borsasına açılan şirketin toplam varlıklarının değeri 1,1 milyar RMB.

Shaanxi, imalat aletleriyle de dış piyasalara açılıyor

Shaanxi, imalat aletleriyle de dış piyasalara açılıyor

Çin bu sektörde de yeniden yapılandırmaya odaklanmış durumda. Talep yapısındaki değişime ayak uydurulması için inovasyona, sanayi zincirinin uzatılmasına ve şirketler arası işbirliğine daha çok önem veriliyor.

Görüştüğümüz yetkililer de piyasadaki zorlukların mevcudiyetini kabul ediyor, fakat şu ana dek önemli başarılar kaydettiklerini, piyasadaki durgunluğun geçeceğine inandıklarını belirtiyor.

İhracatını ağırlıklı olarak Güneydoğu Asya'ya yapan Qinchuan, bir devlet planı olarak Kuşak-Yol girişimine de büyük önem atfediyor ve bu güzergâhtaki ülkelere yaptıkları ihracatını artırmayı arzuluyor.

Baoji kentinde faaliyet gösteren dev işletmelerden biri de Baose Özel Donanım Ltd. Şti.(宝钛集团)1970'lerden bu yana çalışmalarını sürdüren şirket, 42 bin metrekarelik bir alanda yer alıyor.

Shaanxi, imalat aletleriyle de dış piyasalara açılıyor

Shaanxi, imalat aletleriyle de dış piyasalara açılıyor

Shaanxi, imalat aletleriyle de dış piyasalara açılıyor

Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC) ve Çin Ulusal Kimyasal Donanım Şirketi (CNCE) gibi devlerin de üreticisi ve tedarikçisi olan şirket, faaliyet gösterdiği sektörlerde çok iddialı.

İmal ettiği ürünler, son 30 yılda petrokimya, metal rafinerisi, inorganik tuz ve elektronik gibi farklı sektörlerin yanı sıra, nükleer santral inşasında kullanılıyor.

Şirket, sadece iç talebe yanıt vermekle kalmıyor, aynı zamanda Endonezya, Malezya ve Hong Kong başta olmak üzere birçok ülke ve bölgeye de ürün satıyor.

Baose'nin faaliyet gösterdiği iki alan var ki, Çin'in hem teknoloji hem de prestij açısından önem atfettiği alanlar. Bunlardan biri uzay çalışmaları, diğeri ise nükleer santrallerin inşası.

Yetkililer, Baose'nin astronomik teleskop, 4500 metre derinliğe inebilen insanlı denizaltı ve Ay taşıtı imal eden şirket titanyum kullanımında dünya çapında önde gelen şirketlerden olduğuna dikkat çekiyor.

Titanyum kullanımı, hem maliyet hem de teknik açılarından şirketin büyüklük ve gücüne işaret ediyor. Yetkililer, titanyumda iç talebin arttığını ve bunun fiyatlara da yansıdığını söylüyor. Baose, yıl sonu itibarıyla 20 milyar yuan gelir elde etmeyi hedefliyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor