“Beyaz Saray'ın Kuzey Kore toplantısı olumlu sinyaller verdi”

2017-04-27 20:25:37 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Beyaz Saray'da düzenlenen Kore Yarımadası nükleer sorunuyla ilgili toplantının, sorunun diyalog ve istişare gibi barışçı yollarla çözülmesinin arzulandığı yönünde sinyaller verdiğini belirtti.

ABD yönetimi yetkililerinin  Beyaz Saray'da yapılan bir toplantıda tüm ABD senatörlerine Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) konusunda brifing verdiği bildirildi.

Bugün düzenlenen basın toplantısında söz konusu toplantıyı değerlendiren Geng Shuang, diyalog ve istişarenin, Kore Yarımadası'ndaki nükleer ve balistik füze sorununu çözmek için tek doğru yol olduğunu yineledi.

Şu anda yarımadadaki durumun son derece karışık ve hassas olduğuna dikkat çeken sözcü, ilgili taraflardan temkinli davranarak gerginliğin tırmanmasına yol açabilecek eylemlerde bulunmamalarını istedi. Geng Shuang, yarımadadaki nükleer sorunla ilgili taraflardan biri olarak ABD'nin çözüm sürecinde sorumluluk üstlenerek gereken çabayı göstermesini istediklerini ifade etti.

  BM Güvenlik Konseyi'nin toplantıda aldığı “Kuzey Kore'ye ekonomik yaptırımlar ve diplomatik kanallarla baskı uygulama” kararına ilişkin konuşan Geng Shuang, Çin'in öteden beri Konseyin ilgili kararlarını kapsamlı, tam ve ciddi bir şekilde yerine getirdiğini vurguladı. Sözcü, Çin'in, Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarını uygulamak için etkili bir sistem oluşturduğunu ve bu alanda harcadığı çabaların uluslararası toplumca takdirle karşılandığını söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor