Çin'den AB'nin Hong Kong-Macao raporuna itiraz

2017-04-27 19:10:17

Çin Dışişleri Bakanlığı, Hong Kong ile Macao'nun anavatana yeniden kavuşmasının ardından Avrupa Birliği'nin (AB) düzenli olarak iki idari bölgeyle ilgili yıllık raporlar yayımlamasına itiraz ettiklerini açıkladı.

AB dün “2016 Hong Kong Özel İdare Bölgesi Yıllık Raporu” ile “2016 Macao Özel İdare Bölgesi Yıllık Raporu”nu yayımladı. Raporlarda Hong Kong ile Macao'nun içişlerine dair incelemeler sunuldu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shaung, bugün konuya değindiği açıklamasında, Hong Kong ile Macao'nun Çin'e yeniden kavuşmasından bu yana “tek ülke, iki sistem” politikasının başarıyla uygulandığını kaydetti. Çin'in anayasası ve temel yönetmenlikleri çerçevesinde özel idari bölge sisteminin etkin ve verimli şekilde yürütüldüğünü belirten Geng Shuang, Hong Kong ile Macao'da istikrar ve refahın korunduğunu dile getirdi.

Çin hükümetinin, “tek ülke, iki sistem” politikasını kararlılıkla yerine getirdiğini vurgulayan sözcü, AB'nin adı geçen iki bölgeye dair düzenli olarak yıllık raporlar yayımlamasına şiddetle karşı çıktıklarını söyledi.

AB tarafının bu tür yanlış girişimleri derhal durdurarak Hong Kong ile Macao'nun içişlerine müdahale etmeyi sonlandırmasını istediklerini ifade eden Geng Shuang, Çin-AB ilişkilerini ilerletmeye faydalı girişimlerde bulunulması gerektiğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor