Çin ile Almanya arasında dış politika ve güvenlik diyalogu

2017-04-27 15:40:58

Çin ile Almanya arasında dış politika ve güvenlik diyalogu

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Almanya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, 3. Çin-Almanya Dış Politika ve Güvenlik İşleri Stratejik Diyalogu'nu ortaklaşa yönetti.

Diyalogda ikili ilişkiler, Çin-AB ilişkileri ve önemli küresel konularda görüş alışverişinde bulunuldu ve geniş mutabakat sağlandı.

İki tarafın kapsamlı stratejik ortaklığı derinleştirmeyi onayladığı diyalogda, önümüzdeki günlerde üst düzey temasların planlanması, kültür, maliye-finans ve güvenlik başlıkları altında diyalog mekanizmasının etkin şekilde hayata geçirilmesi, böylece işbirliğinin özünün genişletilmesi yönünde mutabık kalındı.

Ticaret serbestliğinin artırılması ve verimli yatırım ortamının oluşturulması çağrısı da diyalogun dikkat çeken gelişmeleriydi.

Wang Yi diyalogda yaptığı konuşmada, dünyanın ikinci ve dördüncü büyük ekonomileri olan Çin ve Almanya'nın stratejik işbirliğini güçlendirmeleri gerektiğine işaret ederek, Almanya'nın Avrupa işleri ve küresel çalışmalarda yapıcı rol oynamasını desteklediklerini belirtti.

İki ülkenin ikili ilişkilerde istikrarı koruyarak mevcut küresel belirsizlikleri ortadan kaldırmalarının önemine değinen Wang Yi, Avrupa'da bütünleşmenin hızlandırılması için ortak çaba harcanması gerektiğini vurguladı.

Şansölye Angela Merkel dahil Alman liderlerinin Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifine destek verdiğine dikkat çeken Wang Yi, Merkel'in gündem yoğunluğu nedeniyle Mayıs'ta Beijing'de yapılacak Bir Kuşak-Bir Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılmayacağını kaydederek, buna rağmen Almanya Enerji ve Ekonomi Bakanı Brigitte Zypries'in, Merkel'in özel elçisi olarak foruma katılacağını belirtti.

AB'nin Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne katılması yönündeki sorumluluğunu yerine getirmesi yönünde gösterdiği aktif tavırdan dolayı Almanya'ya teşekkür eden Wang Yi, Çin'le ticari ilişkileri ciddi manada engelleyen bu sorunun çözümü için AB'nin daha büyük çaba harcamasını istedi.

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise ticari işbirliği, serbest piyasa ve eşit ortaklık oluşturmanın iki ülkenin ortak arzusu olduğuna işaret ederek, bu yıl ikili kültür diyalogunu yoğunlaştıracaklarını vurguladı.

Gabriel, Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifi çerçevesinde Çin'le işbirliğini pekiştireceklerini söyledi.

İki taraf, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorun ve Suriye sorununun çözümünde doğru seçeneğin barışçı görüşme olduğu konusunda da hemfikir olduklarını açıkladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor