Çin Dışişleri Bakanı Wang'dan çağrı: BMGK kararları uygulanmalı

2017-04-27 09:49:01

Almanya ziyaretini sürdüren Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunla ilgili olarak kabul ettiği tüm kararların kapsamlı şekilde ve tamamen hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Wang Yi dün Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel'le görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, son günlerde Kore Yarımadası'nda endişe verici ciddi bir olay meydana gelmediğine dikkat çekerek, tarafların mevcut gerginliği tırmandıracak girişimlerden kaçınması çağrısında bulundu.

Wang Yi, Kore Yarımadası'nda gerginliğin yeniden başlamasından sonra ilgili taraflar arasında görüşmeler yapıldığını belirtti.

Wang, BMGK kararlarına bakıldığında, bir yandan Kuzey Kore'nin (KDHC) nükleer silaha sahip olmasına karşı çıkıldığını, diğer yandan sorunun barışçı yollarla çözümünde ısrar edildiğini hatırlattı.

Wang, “Yaptırım uygulamak da diyalogu yeniden başlatmak da kararların hayata geçirilmesi için birer yöntemdir. Nükleer füze denemelerini sürdürmek tabii BMGK kararlarına aykırıdır, ancak yarımadada devamlı askeri tatbikat düzenlemek de kararların ruhuna uygun değildir.” diye konuştu.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, şu an için en acil görevin, tarafların diyalog masasına dönmelerini sağlamak olduğunu dile getirdi. Çin'in hedefinin yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması olduğunu söyleyen Wang Yi, Çin'in bu hedefe ulaşmak için yapıcı rol oynamaya devam edeceğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor