Xi'an, inovasyonda liderliğe oynuyor

2017-04-27 09:31:59

Xi'an, inovasyonda liderliğe oynuyor

Xi'an, inovasyonda liderliğe oynuyor

Dünyada son 35-40 yıla damgasını vuran Çin ekonomisi, 2008 krizi sonrasında da küresel ekonominin taşıyıcısı konumunu sürdürdü. Gel gelelim, ekonominin dinamikleri değişiyor. Çin, bu yüzden artık emek yoğun sektörlere ve ihracata dayalı bir ekonomi modelinden, teknolojiye ve iç tüketime dayalı yeni bir modele geçmeye çalışıyor.

Çin, bu zorlu süreçte bazı kavramları ilk kez kullanıma sokuyor, bazı mevcut kavramların da payesini yükseltiyor. İnovasyon, bu ikinci tanıma girenlerden.

Başbakan Li Keqiang, iki yıl önce 13. Beş Yıllık Plan'ın içeriğini açıklarken, yeşil kalkınma, dışa açılma, kapsayıcılık ve inovasyon başlıklarına vurgu yapmıştı. Mart 2017'deki İki Toplantı'da (ÇUHM ve ÇHSDK yıllık toplantıları) da yine inovasyon öncülüğünde kalkınma konusu öne çıktı.

Xi'an, inovasyonda liderliğe oynuyor

Kuşak ve Yol'un sac ayakları

Shaanxi gezimizin genel çerçevesini oluşturan konular, Çin'in son dönemdeki en önemli girişimi olan Bir Kuşak-Bir Yol'un da ana hatlarını çiziyor. Kültür, eğitim, lojistik ve serbest ticaret başlıklarından sonra Xi'an'daki temaslarımızın dördüncü gününde gündemimizde inovasyon var.

Xi'an Xianyang Havaalanı'na yakın bir noktada kurulan Xi'an İleri Teknoloji Sanayileri Gelişme Bölgesi (XHTZ), Çin'in yeni ekonomi stratejileri açısından büyük önem taşıyor.

1991 yılında kurulan bölgeye kayıtlı 40 bin şirket var. XHTZ, Çin'in ileri teknoloji bölgeleri arasındaki en başarılı örneklerden biri. 13. Beş Yıllık Plan'ın son yılı olan 2020 itibarı ile XHTZ'ye kayıtlı şirketlerin gelirinin 2 trilyon 500 milyar RMB'yi geçmesi hedefleniyor.

XHTZ içinde yer alan platformlardan biri olan INNO Park, teknoloji ve inovasyonla ilgili alt dallarda faaliyet gösteriyor.

Bünyesinde İnovasyon ve Girişimcilik Hizmet İstasyonu, Sergi Salonu ve Eğitim Merkezi gibi birçok farklı platformları barındıran INNO Park, biyolojik ilaç, akıllı donanım üretimi, kültürel yaratıcılık ve internet üzerinden eğitim gibi farklı alanlara odaklanıyor.

INNO Park'ta şirketlere inovasyon ve girişimcilik alanlarında hizmet veriliyor. Burası, aynı zamanda XHTZ içindeki şirketlerle de yakın işbirliği hâlinde.

INNO Park'ta üzerinde durulan alanlar arasında 3 boyutlu baskı, akıllı üretim, robot teknolojileri ve sağlık da yer alıyor. INNOPark içindeki farklı tesisleri gezerken 3 boyutlu baskıyla ilgili de bilgi alma fırsatı bulduk. Terracotta askerinin ve birçok farklı figürün optik tarayıcılar kullanılmak suretiyle 3 boyutlu kopyalarının çıkarılışını görmek, ziyaretin ilgi çekici bölümlerindendi.

Son olarak, yetkililerin ısrarla hatırlattıkları noktayı, yani XHTZ'nin yerini yeniden vurgulamak gerekiyor. XHTZ, hem otobanlara hem de havaalanına yakınlığıyla Xi'an'daki merkezi konumuyla iddialı; tıpkı, Xi'an'ın Kuşak ve Yol girişimi içindeki konumuyla iddialı oluşu gibi...Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor