Çin'in dev girişiminde STB'lerin yeri önemli

2017-04-26 09:23:02

Çin'in dev girişiminde STB'lerin yeri önemli

Çin'in Kuşak-Yol inisiyatifini gerçekleştirebilmesi için ticaretin serbestçe ve pürüzsüzce işlemesine ihtiyacı var.

Beijing'in son yıllarda ülkenin farklı noktalarında serbest ticaret bölgeleri (STB) oluşturmaya çalışmasının, hatta farklı ülkelerdeki STB inşası projelerine katılmasının altında yatan en önemli neden de bu olsa gerek.

Kadim İpek Yolu'nun başlangıç noktası Xi'an'da kurulan Uluslararası Ticaret ve Lojistik Parkı, açık ekonomiyi güçlendiren inovasyona dayalı bir bölge oluşturmayı, kentin endüstriyel yapısını düzenlemeyi ve ekonomik kalkınma modelini dönüştürmeyi hedefliyor.

Bu adım, Çin'in İpek Yolu Ekonomik Kuşağı girişimi açısından da çok büyük öneme sahip.

Çinli ve farklı ülkelerden gazetecilerle birlikte yaptığımız Shaanxi gezimiz esnasında ziyaret etme imkânı bulduğumuz parkın, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı içinde karadan karaya ve denizden demiryoluna dâhil olmak üzere her tür taşımacılık faaliyeti için bir buluşma noktası teşkil ederek güzergâhtaki en büyük transit noktası olması planlanıyor.

Bağlanırlık, Çin'in Kuşak ve Yol girişimini hayata geçirme sürecinde üzerinde durduğu, Çinli liderlerin de mütemadiyen dikkat çektiği bir konu. Bunun bir nedeni, söz konusu güzergâh ülkelerini birbirine kara, demir veya havayoluyla bağlamadan ticaret ve temasların gerçekleşemeyecek olması. Diğer nedeni de elbette Çin'in altyapı alanındaki üstünlüğünü, bu alandaki teknolojisini diğer ülkelere aktarmak istemesi.

Zaten "Kuşak" dendiğinde de sorunsuz lojistik kapılarından, enformasyona ve sistemli hizmete dayalı bir modern taşımacılık ve lojistik mekanizmasından söz ediliyor.

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Parkı çatısı altında bulunan Xi'an Uluslararası İç Limanı, faaliyetlerini deniz yolu ve demiryolu arasında koordineli taşımacılık yapılmasını sağlayarak, bunu internet ve "nesnelerin interneti" gibi modern akımlarla destekleyerek yürütmeyi amaçlıyor.

Dünyanın en büyük 500 şirketleri arasındaki bazı firmaların da içinde yer aldığı park, 2016 İpek Yolu Uluslararası Fuarı esnasında 37 milyar RMB değerinde 47 anlaşmaya imza attı. Bu, önceki yıla göre yüzde 44'lük artış anlamına geldiği gibi, aynı ivmenin bu yıl düzenlenecek fuarda yükselerek süreceğinin de bir göstergesi sayılıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor