ÇKP'nin toplantısında ekonomik yapısal reform vurgusu

2017-04-25 19:51:22 CRI

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu'nun bugünkü toplantısında, Çin orta yüksek hızda büyüme eğilimini korusa da ekonomisinin stratejik yapılandırılmasına dair çalışmaların ilerletilmesi gerektiği vurgulandı.

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in başkanlık ettiği toplantıda, Çin'in ekonomik gidişatı değerlendirildi.

Toplantıda, yılın ilk çeyreğinde ekonominin istikrarlı ilerlediği, büyüme ve verimliliğin yükselişe geçtiği ve piyasa beklentilerinin iyileştiği kaydedildi. İç talebin ekonomik büyümeye katkısının arttığına dikkat çekilen toplantıda, yeni teknoloji, ürün ve hizmetlerin ortaya çıkarak hızla geliştiği belirtildi. Bununla birlikte sanayi yapısının iyileştirildiği, istihdamın arttığı, kent ve kasabalardaki vatandaşların gelirinin yükseldiği de ifade edildi. İç tüketimi artırmaya ve hizmet sektörüne odaklı yeni kalkınma modeli ile arz yönlü yapısal reformun başarıyla hayata geçirildiğine vurgu yapılan toplantıda, böylece ekonominin istikrarlı ve sağlıklı kalkınmasına zemin hazırlandığı da belirtildi.

Toplantıda, istikrarlı büyümeyi koruma, reformu ilerletme, ekonomik yapıyı düzeltme, halkın yaşam koşullarını iyileştirme ve riskleri önleme çalışmalarının kapsamlı olarak yürütülmesi, bu doğrultuda karşılaşılan önemli sorunlara zamanında müdahale edilmesi gerektiği de vurgulandı.

Çeşitli bölgelerdeki kurumlardan, makro politikaların sürdürülebilirliğini ve istikrarını koruyarak, aktif maliye politikası ve istikrarlı para politikasını uygulayıp arz yönlü yapısal reformu derinleştirmeleri istendi.

Diğer yandan, ÇKP'nin 18. Ulusal Kongre Toplantısı'ndan bu yana Partinin denetim çalışmalarının da önemli bir boyutta güçlendirildiği ifade edildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor