Çin sağlık reformunu ilerletiyor

2017-04-25 19:01:03 CRI

Çin Tıp Akademisi tarafından yayımlanan bir raporda, Çin'de güçlü ve etkili sağlık sistemi reformunu ilerletme mekanizmasının oluşturulduğu kaydedildi.

“Çin'de Sağlık Reformunun Gelişimi 2016” adlı raporda Çin'in bir süredir devam ettirdiği sağlık reformu sürecinde elde edilen deneyimlerin yaygınlaştırıldığı ve pilot bölgelerde büyük ilerleme kaydedildiği belirtildi.

2016 yılında sağlık sistemi reformu neticesinde sağlanan ilerleme ve kazanımlar ile çeşitli bölgelerde elde edilen deneyimlerin sunulduğu raporda, reform sürecinde karşılaşılan sorunlara ve sınamalara da dikkat çekildi.

Raporda, Çin hükümetinin tıp, sağlık sigortası, ilaç ve eczacılık alanlarındaki reformların eş güdümlü ilerletilmesine önem verdiği, reformun kalitesinin yükseltilmesiyle beraber verimliliğin de arttırıldığı vurgulandı.

Öte yandan Çin'in “13. Beş Yıllık Plan”ının başlangıç yılı olan 2016'da sağlık hizmetlerine ayrılan bütçenin artmaya devam ettiği ve bu alanda kişisel harcamaların toplam sağlık harcamalarındaki payının yüzde 30'un altında korunduğu da kaydedildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor