Çin'den ortak kader topluluğu çağrısı

2017-04-25 11:02:03

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen Antik Uygarlıklar Forumu'na katıldı ve forumda bir konuşma yaptı.

Wang Yi, "Antik Uygarlıkları Canlandıralım, İnsanlığın Ortak Kader Topluluğunu Oluşturalım" başlıklı konuşmasında, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in bu yılın başında BM'nin Cenevre'deki merkezinde insanlığın ortak kader topluluğunu oluşturma düşüncesini ortaya koyduğunu hatırlattı ve bu düşüncenin dünya çapında geniş yankı uyandırdığına işaret etti.

Wang, dünyanın başlıca uygarlıklarının forumdan faydalanarak, işbirliği ve etkileşimi güçlendirmeleri, böylece insanlığın ortak kader topluluğunun oluşturulmasına dinamizm katmaları gerektiğini vurguladı.

Wang, farklı uygarlıkların, birbirine hoşgörü ve diyalog ile yaklaşması, böylece dünya barışı ile istikrarını koruması ve ortak kalkınmayı ilerletmesi çağrısı yaptı.

Çin'in Mayıs ayında "Bir Kuşak-Bir Yol Uluslararası İşbirliği Forumu"na ev sahipliği yapacağına dikkat çeken Wang Yi, ülkesinin forum vesilesiyle diğer ülkelerle birlikte karşılıklı kazanç ve işbirliği sinyalini ilerletmeye hazır olduğunu vurguladı.

Bir Kuşak-Bir Yol projesinin, İpek Yolu güzergahında yer alan ülkelerin ve hatta tüm dünya ülkelerinin işbirliği platformu haline geldiğine dikkat çeken Wang Yi, forumun insanlığın uygarlığı ve işbirliğinin pekiştirilmesinde yeni bir sayfa açacağına inandıklarını söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor