“İstanbul İpek Yolu'nda yeniden kavşak olabilir”

2017-04-25 10:31:08

“İstanbul, Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifinde yeniden İpek Yolu'nun önemli kavşaklarından biri olabilir”. Bu sözler Chengdu Uluslararası Demiryolu Hizmetleri Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Zhang Jing'e ait.

Türkiye'den Başbakan ve bakan danışmanları, RTÜK üyeleri, TV kanalı yöneticileri ve gazetecilerden oluşan 12 kişilik basın heyeti Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu'da incelemelerini sürdürüyor.

“İstanbul İpek Yolu'nda yeniden kavşak olabilir”

Aralarında CRI TÜRK'ten Kamil Erdoğdu'nun da bulunduğu heyet Qingbajiang Lojistik Merkezi'ni ziyaret etti. CRI ve Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen ve “İpek Yolu'nda İnovasyon” adı verilen gezide Bir Kuşak-Bir Yol planının Çin-Türkiye ilişkilerine yapacağı katkılar da gözlemleniyor. Çin, 13. Beş Yıllık Kalkınma Planı Döneminde Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifini yüksek düzeyde dışa açılma stratejisinin en önemli parçası olarak görüyor. ÇKP Chengdu Komitesi de Chengdu-Avrupa Demiryolu Hattı'nı hayata geçirmeyi kararlaştırdı. Bu plan için şu anda kuzey, güney ve orta olmak üzere üç hat gündemde. Kuzey hat Chengdu'dan Moskova'ya, orta hat da Polonya'nın Lodz kentine uzanıyor. 12 bin 826 kilometrelik güney hat ise Chengdu'yu İstanbul'a bağlıyor. Bu hat için İran ve Gürcistan seçenekleri de mevcut. Böylece deniz yoluyla 45 günde ulaşan ürünler 10 günde teslim edilebiliyor. Güney hat Eylül 2016'da hizmete girdi. Kars-Tiflis ve Marmaray gibi altyapı projelerinin tamamlanması bu hattı daha işler hale getirecek.

“İstanbul İpek Yolu'nda yeniden kavşak olabilir”

“İstanbul İpek Yolu'nda yeniden kavşak olabilir”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor