Çin'den Kore Yarımadası'nda temkinli davranma çağrısı

2017-04-24 21:28:23 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, şu an Kore Yarımadası'ndaki durumun son derece gergin olduğunu belirterek, ilgili taraflardan temkinli hareket etmelerini istediklerini dile getirdi.

Kore Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı Sözcüsü bugün yaptığı açıklamada, ABD'nin Carl Vinson uçak gemisiyle Kore Yarımadası açıklarında ortak bir tatbikat yapacaklarını söyledi. Alınan bir diğer bilgiye göre, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, kısa süre içinde tekrar nükleer deneme yapmaya hazırlanıyor.

Sözcü Geng Shuang bugün konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Taraflardan yarımadadaki gerginliğin tırmanmasına yol açabilecek girişimlerden kaçınmalarını isteyen sözcü, BM Güvenlik Konseyi'nin KDHC'nin nükleer faaliyetlerinin yasaklanmasına dair kararına bir kez daha vurgu yaptı.

Bir muhabirin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump'ın bugün yaptığı telefon görüşmesinde Kore Yarımadası'ndaki durum hakkında yeni değerlendirmelerde bulunup bulunmadıkları sorusuna yanıt veren sözcü, “Son dönemde Çin ve ABD liderleri, çeşitli biçimlerde sıkı temaslarda bulunuyor. Dünyada iki etkili ülke olarak Çin ve ABD'nin liderlerinin her iki tarafı da ilgilendiren sorunlar üzerine fikir alışverişinde bulunması, sadece Çin ve ABD için değil dünya için de faydalı.” ifadesini kullandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor