Çin-Irak dışişleri bakanları bir araya geldi

2017-04-24 21:21:06 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, İran Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ile Yunanistan'ın başkenti Atina'da bugün başlayan “Antik Uygarlıklar Forumu” esnasında bir araya geldi.

Yunanistan'ın öncülüğünde Çin'in desteğiyle organize edilen foruma eski büyük uygarlıkları temsil eden 10 ülkeden delegeler katıldı. Diğer katılımcı ülkeler arasında Bolivya, Mısır, Hindistan, İran, İtalya, Irak, Meksika ve Peru yer alıyor.

Wang Yi, görüşmede yaptığı konuşmada, uluslararası terörle mücadeleye önemli katkıda bulunan Irak'ın bu çabalarını desteklemeyi sürdüreceklerini kaydetti. Irak'ın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü desteklediklerini söyleyen Çinli bakan, Irak'ın savaş sonrası yeniden inşa edilmesi sürecine destek vermeye hazır olduklarını vurguladı.

Çin'in ortaya koyduğu “Bir Kuşak-Bir Yol” önerisine desteğinden dolayı Irak'a teşekkürlerini ifade eden Wang Yi, iki taraf arasında imzalanan anlaşmaların hayata geçirilmesi için Irak ile birlikte çaba göstereceğini söyledi.

Cafari ise, Irak ordusunun Musul'u kurtarma operasyonunun son aşamasına girdiğini dile getirerek, IŞID ile mücadelede Çin başta olmak üzere uluslararası toplumdan daha çok yardım sağlamak istediklerini söyledi. Cafari, Çin'in Irak'ın savaş sonrasında yeniden inşa edilmesi sürecine aktif katılımını takdirle değerlendirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor