Xi Jinping'den Çin-Güney Afrika Kültürel Değişim Toplantısı'na tebrik

2017-04-24 20:32:10 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin-Güney Afrika Cumhuriyeti üst düzey değişim mekanizması kapsamında Pretoria'da düzenlenen ilk toplantıya tebrik mesajı gönderdi.

Xi Jinping, mesajında gelişmekte olan iki büyük ülke ve BRICS üyeleri olarak Çin ile Güney Afrika Cumhuriyeti arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin son yıllarda güçlü kalkınma eğilimini koruduğuna dikkat çekti.

Xi, Çin-Güney Afrika Cumhuriyeti üst düzey kültürel değişim mekanizmasının, hem Çin'in Afrikalı ülkelerle kültürel değişim alanında oluşturduğu ilk üst düzey mekanizma olduğunu, hem de Çin-Afrika İşbirliği Forumu Johannesburg Zirvesi'nin sonuçlarını hayata geçirmek için atılan önemli bir adım niteliği taşıdığını kaydetti.

Söz konusu mekanizma toplantısı kapsamında Çin-Afrika bakanlar düzeyinde tıp ve sağlık hizmetleri işbirliği toplantısının da düzenleneceğini kaydeden Xi, ilgili taraflardan sağlık işbirliğini güçlendirerek Çin ve Afrika halklarına yarar getirmelerini istedi.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in, başta Güney Afrika Cumhuriyeti olmak üzere birçok Afrika ülkesiyle birlikte çaba harcayarak işbirliği, ortak kazanç ve ortak kalkınmaya dayalı yeni bir çağı yaratmaya hazır olduğunun da altını çizdi.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma da gönderdiği kutlama mesajında, iki taraf arasında üst düzey kültürel değişim mekanizması oluşturulmasının, ikili temasları ve işbirliğini ilerleteceği gibi, iki ülkenin halkları arasındaki karşılıklı anlayışı da arttıracağını ve ikili ilişkileri yeni bir düzeye yükselteceğini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor