Türk medya temsilcileri Üç Beylik kültürünü tanıdı

2017-04-24 17:01:23

İpek Yolu'nda İnovasyon etkinliğine katılan Türk medya temsilcileri 22 Nisan'da Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu'da Wuhou Tapınağı ve Antik Jinli sokağını gezdi. Heyetteki isimler Üç Beylik kültürünün yanı sıra Chengdu kentinin gelenek ve göreneklerini yakından tanıdı.

M.S. 223 yılında kurulan Wuhou Tapınağı, başta sadrazam Zhu Geliang ve imparator Liu Bei olmak üzere Üç Beylik dönemindeki Shu beyliğinin önemli siyasetçilerini anma mekanı.

Uzunluğu 550 metre olan Antik Jinli Sokağı ise Ming Hanedanı'nın sonu ila Qing Hanedanı'nın başlarındaki mimari tarzlarına göre inşa edildi. Burada Üç Beylik kültürü ile Sichuan eyaletine özgü adetlerin çeşitli örneklerini görmek mümkün.

Çin Uluslararası Radyosu, Çin'in Ankara Büyükelçiliği ve Chengdu ve Hangzhou belediyeleri tanıtım ofisleri tarafından ortaklaşa düzenlenen İpek Yolu'nda İnovasyon etkinliği, Bir Kuşak-Bir Yol Uluslararası İşbirliği Forumu öncesinde eşgüdüm sağlamayı ve bu girişiminin bölgesel ortak kalkınmaya getirdiği olumlu etkileri göstermeyi amaçlıyor.

Çin Uluslararası Radyosu, 2015 yılından itibaren İpek Yolu'nda Xinjiang adlı etkinliği düzenliyor. Bu etkinlikler sayesinde Türkiye, Mısır, Ürdün ve Afganistan gibi Bir Kuşak-Bir Yol güzergâhındaki ülkelerin siyaset, ekonomi, medya ve kültür çevresinden önemli isimler Çin kentlerine davet edildi.


     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor