CRI muhabirleri Sha'anxi eyaletinde

2017-04-24 16:07:31

CRI muhabirleri Sha'anxi eyaletinde

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Sha'anxi Komitesi Tanıtım Bürosu Başkanı, Sha'anxi İnternet ve Bilişim Ofisi Başkanı Sun Lin açılış töreninde konuşma yaparken.

CRI muhabirleri Sha'anxi eyaletinde

CRI'nın cri.cn internet sayfasının başkanı Fan Jianping konuşma yaparken.

CRI muhabirleri Sha'anxi eyaletinde

Röportaj etkinliğinin açılış töreni

CRI muhabirleri Sha'anxi eyaletinde

Etkinliğine katılan Fransız muhabir Helene Masquelier konuşma yaparken

Çin Uluslararası Radyosu'nda (CRI) görevli Çinli ve yabancı gazetecilerin katılımıyla “Sha'anxi'yi Görmek - Hayallerin Ötesine Geçmek, 2017 CRI-Çinli ve Yabancı Gazetecilerin Sha'anxi Gezisi” adlı röportaj etkinliği bugün eyaletin merkezi Xi'an'da düzenlenen törenle başladı.

5 gün sürecek etkinlik kapsamında Çinli, Fransız, Türk, Japon ve Singapurlu muhabirlerin aralarında bulunduğu 70'ten fazla gazeteci Sha'anxi eyaletinin farklı bölgelerini ziyaret edecek ve röportaj yapacaklar.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Sha'anxi Komitesi Tanıtım Bürosu Başkanı ve Sha'anxi İnternet ve Bilişim Ofisi Başkanı Sun Lin açılış töreninde yaptığı konuşmada, tarihi İpek Yolu'nun başlangıç noktasında yer alan Sha'anxi'nin Doğu ve Batı medeniyetleri arasındaki temasta köprü rolü oynadığını hatırlatarak, CRI'nin röportaj etkinliği sayesinde Sha'anxi'nin modern çehresinin dünya halkları tarafından tanınmasını beklediklerini belirtti.

Cri.cn web sayfasının başkanı Fan Jianping, yaptığı konuşmada, Sha'anxi'nin Çin medeniyetinin önemli kaynaklarından biri olduğunu, CRI'nın kendi dil ve multi-medya avantajlarından yararlanarak, dünya halklarına Sha'anxi hikayeleri anlatacağını dile getirdi.

Çinli ve yabancı gazeteciler adına konuşma yapan Fransız Helene Masquelier, Xi'an'ı hep tarihi bir başkent imajıyla hatırladığını, kente geldiğinde tarihi ve modern unsurların uyum içinde bir arada yaşadığını gördüğünü ve bunun tüm muhabirleri çok etkilediğini söyledi. Helene, röportaj etkinliği sırasında sürprizlerle karşılaşmayı beklediklerini belirtti.

CRI muhabirleri Xi'an'ın Weiyang bölgesini, sanayi kenti Baoji ve tarihi kent Xianyang'ı ziyaret ederek Sha'anxi eyaletinin Bir Kuşak-Bir Yol girişimine katılımı, serbest ticaret pilot bölgesi inşası, modern sektörlerin oluşturulması gibi konularda röportaj yapacak. Röportajlar, CRI'nın radyo programları, www.cri.cn'nin 61 dilli portalları, Facebook ve Twitter gibi platformlarda yayınlanacak. Röportaj etkinliği, Weibo, WeChat, görüntülü canlı yayın, H5 sayfası, flycam ve VR gibi yöntemlerle takip edilecek. CRI ayrıca, Çin'deki diğer ana akım medya kuruluşlarıyla işbirliği yapacak ve Sha'anxi eyaletini onlarla birlikte tanıtacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor