İpek Yolu'nun canlanması için tanıtım atağı gerekli

2017-04-24 10:58:00

İpek Yolu'nda tarih boyunca sadece mallar değil, aynı zamanda kültürler ve medeniyetler de taşındı. Farklı diyarlardan halklar, birbirlerini hep bu etkileşimler sayesinde tanıma fırsatı buldu.

İpek Yolu'nun doğudaki ucu olarak kabul edilen Xi'an da bu temaslarda daima merkezi bir rol oynadı. Bilhassa Tang Hanedanı döneminde görkemi ve refahıyla dünya üzerindeki tüm kentleri arkasında bırakan kentin adı son dönemde yeniden sıklıkla anılır oldu.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2013 yılında ortaya koyduğu Kuşak ve Yol girişimi sonrasında Xi'an'ın yeniden canlanmasının da önü açıldı. Serbest ticaret bölgelerinin kurulması, bunun yanında teknoloji ile inovasyona yapılan yatırımlar, kentin ticaretine, dolayısıyla da Yeni İpek Yolu üzerindeki ticari faaliyetlere müspet şekilde yansımaya başladı.

Kent, aynı zamanda her yıl düzenlediği İpek Yolu Uluslararası Fuarı gibi etkinliklerle de dinamizmini korumaya, yerli ve yabancı iş adamlarını ağırlamaya çalışıyor. Bu yılki fuar da haziran ayında düzenlenecek.

Turizm de Xi'an açısından çok önemli bir gelir kaynağı. Tarihî ve kültürel zenginlikleri, Xi'an'ı çok önemli bir turizm kenti yapıyor. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist, Terracotta askerlerini görmeye, Tang Hanedanı'nın ihtişamından arda kalanları izlemeye ve Shaanxi mutfağının lezzetlerini tatmaya buranın yolunu tutuyor.

Mal ticaretinin ve turizmin canlanması yetmiyor

Ancak, Xi'an'ın tarihte oynadığı rolü şimdi de oynayabilmesi için mal ticareti yeterli değil; bunu kültürel temaslarla beslemek ve sağlamlaştırmak şart.Çin, bunu 'Çin hikâyesini en iyi şekilde anlatmak' şeklinde ifade ediyor. Xi'an'daki ilk günümüzde gezme fırsatını bulduğumuz Qujiang Film ve Televizyon Şirketi, Bir Kuşak-Bir Yol girişiminin işleyişine canlılık katmayı arzulayan kuruluşlardan.2006 yılının nisan ayında faaliyetlerine başlayan şirket, sinema ve televizyon filmleri, belgeseller ve diziler hazırlıyor.

Tanıtım toplantısından edindiğimiz bilgilere göre, şirket, Çin'in hikâyesini en iyi şekilde anlatmayı kendine şiar edinmiş durumda. Bu kapsamda, uluslararası işbirliğine de çok önem veren şirket, Kuşak-Yol girişimiyle ilgili çalışmaları kapsamında Kazakistan Ulusal Sinema Kurumu ile ortaklaşa film projesi yürütüyor.

100 milyonluk kayıtlı sermayesi ve 200 kişilik kadrosuyla dev yapımlara imzasını atan şirketin, Kuşak-Yol girişimi içinde çok önemli bir yer tutan Türkiye'den medya kuruluşlarıyla işbirliği yapmasının, hem Çin'in tanıtım alanındaki eksikliklerini kapatmaya, hem de iki ülke arasındaki kültürel temaslara katkısının büyük olacağına hiç şüphe yok.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor