Bir Kuşak-Bir Yol kapsamında Çin-İran işbirliği derinleşecek

2017-04-24 10:54:23

Antik Medeniyetler Forumu'na katılmak için Atina'da bulunan Çin ve İran dışişleri bakanları dün bir araya geldi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cavad Zarif dün Atina'da yaptıkları görüşmede Bir Kuşak-Bir Yol girişimi kapsamında işbirliğini derinleştirme konusunda anlaştılar.

Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, İran'ın eski İpek Yolu güzergâhındaki önemli bir ülke olduğuna işaret ederek, İranlı üst düzey yetkililerin Mayıs ayında Beijing'de düzenlenecek İpek Yolu zirvesine katılımını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Wang Yi ayrıca, Antik Medeniyetler Forumu'nun üyesi olan iki ülkenin, kadim uygarlıkların bilgeliğini kullanarak dünyanın barışçı gelişmesine katkıda bulunmaları gerektiğini vurguladı.

Muhammed Cavad Zarif, İran'ın Çin'le ikili ilişkileri stratejik ve uzun vadeli bakış açısıyla ele aldığını dile getirerek, iki ülke liderleri arasındaki karşılıklı ziyaretlerin stratejik ortaklık ilişkilerinin gelişmesi için sağlam zemin hazırladığını kaydetti.

İran'ın Bir Kuşak-Bir Yol önerisini olumlu karşıladığını ve desteklediğini belirten Zarif, Antik Medeniyetler Forumu ve Bir Kuşak-Bir Yol girişimi vesilesiyle ortak kalkınmanın gerçekleştirilmesi arzusunu dile getirdi.

İki dışişleri bakanı Suriye ve Kore yarımadasındaki son gelişmeler başta olmak üzere çeşitli uluslararası meseleler hakkında da görüş alışverişinde bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor