Çipras: İpek Yolu zirvesine memnuniyetle katılacağım

2017-04-24 10:43:23

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'yle dün Atina'da görüştü.

Aleksis Çipras, Mayıs ayında Beijing'de düzenlenecek Bir Kuşak ve Bir Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılmaktan memnuniyet duyacağını kaydetti. Çipras, Yunanistan'ı uluslararası ulaşım merkezi olarak konumlandırmak istediklerini ve bu arzularının Bir Kuşak-Bir Yol girişimiyle uyumlu olduğunu belirtti.

Pire Limanı projesinin iki taraf arasında stratejik kenetlenmenin ilk adımı olduğunu ve bunun kilometre taşı anlamına geldiğini dile getiren Aleksis Çipras, Çin'le ekonomi, ticaret, turizm, kültür, ulaşım gibi alanlarda somut işbirliğini genişletmeye devam etmek istediklerini de söyledi.

Aleksis Çipras, Yunanistan ve Çin'in Antik Medeniyetler Forumu'nu ortaklaşa başlatmalarının büyük önem taşıdığını, bu sayede kültürel miraslara sahip ülkelerin temaslarını yoğunlaştırabileceğini ve dünya barışı ve istikrarına katkıda bulunabileceğini ileri sürdü.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Yunanistan tarafıyla birlikte çabayı sürdürerek Pire Limanı'nı Orta Avrupa'da ulaşım merkezi ve Bir Kuşak-Bir Yol inşasının önemli bir dayanak noktası olarak inşa etmeye hazır olduklarını belirtti. Wang, Pire Limanı'ndaki ortaklığın sadece ekonomik açıdan başarılı bir iş olmadığını, bunun olumlu siyasi ve sosyal etkileri de olduğunu söyledi.

Bu yıl Çin ile Yunanistan arasında diplomatik ilişki kurulmasının 45. yıldönümü. Wang Yi, bu özel senede iki tarafın karşılıklı siyasi güveni derinleştirerek Antik Medeniyetler Forumu çerçevesinde işbirliğini artırmasını ve kapsamlı stratejik dostluk ilişkisinde yeni sayfalar açmasını ümit ettiklerini kaydetti.

Wang Yi ayrıca, Çin-Avrupa ilişkisinin gelişmesi için de Avrupa tarafının yapıcı rol oynamaya devam edeceğine inandıklarını dile getirdi.

Antik Medeniyetler Forumu'na Yunanistan ve Çin'in yanı sıra İran, Mısır, Hindistan, Irak, İtalya, Meksika ve Peru gibi dünya genelindeki antik medeniyetleri temsil eden ülkeler katılıyor.

Wang Yi bugün Atina'da Antik Medeniyetler Forumu'na katılacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor