Çin ile Avrupa arasındaki tren seferleri düzenli hale geliyor

2017-04-23 16:38:07 CRI

Çin, Belarus, Almanya, Kazakistan, Moğolistan, Polanya ve Rusya olmak üzere, 7 ülkenin demiryolu kuruluşları arasında kısa bir süre önce “Çin-Avrupa Düzenli Seferlerin İşbirliğini Derinleştirme Anlaşması” imzalandı.


Söz konusu anlaşma, Çinli demiryolu kuruluşlarının “Bir Kuşak-Bir Yol” güzergahındaki ülkelerin demiryolu kuruluşlarıyla, Çin ile Avrupa arasındaki tren seferlerinin düzenli olarak yapılmasına ilişkin imzaladığı ilk işbirliği anlaşması olma özelliği taşıyor.


Çin Demiryolu Genel Şirketi'nden edinilen bilgiye göre, anlaşma, Asya ve Avrupa arasındaki nakliye piyasasının demiryolu üzerindeki payını arttırmanın yanı sıra, güzergah ülkeleri ile ticari işbirliğini ilerletmeyi ve bu ülkelerdeki ekonomik gelişimi hızlandırmayı amaçlıyor.


“Bir Kuşak-Bir Yol” girişiminin önemli işbirliği projelerinden biri olan “Çin-Avrupa Düzenli Tren Seferleri” çerçevesinde, başladığı 2011 yılında bu yana toplam 3 bin 577 tren seferi yapıldı. Proje dahilinde yalnız bu yılın ilk çeyreğinde 593 sefer düzenlendi ve seferlerde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 175 artış meydana geldi.


Öte yandan, aynı dönemde Avrupa'dan Çin'e gelen tren seferlerinin sayısı da 198'e ulaşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 187 artış kaydetti.


Şu anda Çin-Avrupa düzenli tren seferlerini yapan Çin kentlerinin sayısı 27'ye ulaştı ve bu seferler 11 Avrupa ülkesinin 28 kentine ulaşıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor