Liu Yandong İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı'yla görüştü

2017-04-23 16:33:01 CRI

Çin Başbakan Yardımcısı Liu Yandong, dün Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sorena Sattari'yle bir araya geldi.


Liu Yandong görüşmede, Çin ve İran ilişkilerinin istikrarlı bir şekilde geliştiğini ve kritik dönemlerde ve önemli sorunlar üzerinde karşılıklı destek sağlandığını belirtti.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in geçen yılın Ocak ayında İran'ı ziyaret ettiğini ve İran liderleriyle ikili ilişkiler üzerinde stratejik planlar yaptığını belirten Li Yandong, iki tarafın son bir yılda siyaset, ekonomi ile ticaret, enerji, tarım ve kültür gibi alanlardaki işbirliğinde önemli gelişmeler kaydettiğini ifade etti.


Liu Yandong, bu ziyaretin, Xi'nin İran ziyaretinde varılan olumlu sonuçları hayata geçirmeyi ve kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinde kazanılan yeni gelişmeleri ilerletmeyi amaçladığını kaydetti.


Liu, Çin'in İran'la her alanda teması güçlendirerek kalkınma stratejilerini kenetlenmeyi derinleştirmeye, “Bir Kuşak-Bir Yol” çerçevesinde enerji gibi geleneksel alanlardaki işbirliğini pekiştirmeye, çok taraflı konularda temas ile koordinasyonu güçlendirmeye, eğitim, kültür, tıp, bilim ve teknoloji gibi alanlarda işbirliğini daha da derinleştirmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.  


Sattari ise görüşmede, İran ile Çin arasındaki ilişkilerin son yıllarda sürekli geliştiğini söyledi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in geçen yılın Ocak ayında İran'a tarihi bir ziyarette bulunduğunu dile getiren Sattari, bu ziyaretin ikili ilişkilerin yanı sıra, özellikle bilimsel ve teknolojik işbirliğine büyük etkisi olduğunu belirtti.


Sattari, Çin'in yardımları ile desteklerini unutmayacaklarını ve Çin'le ilişkilerin İran diplomatik ilişkilerinin önceliklerinden biri olduğunu vurguladı.


Sattari, İran'ın Çin'le ekonomi ve ticaret, enerji, eğitim, bilim ve teknoloji gibi alanlarda işbirliğini güçlendirmenin yanı sıra, “Bir Kuşak-Bir Yol” inşasını hızlandırmak için çabalayacağının da altını çizdi.


Liu Yandong ve Sattari görüşmenin ardından, iki ülke arasında kültür, sanat, bilim ve teknoloji alanlarında ikili işbirliği belgesi imzalanmasına tanıklık etti.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor