Wang Yi, Rus mevkidaşıyla görüştü

2017-04-21 18:53:20 CRI

Kazakistan ziyaretinde bulunarak, Astana'da düzenlenen Shanghai İşbirliği Örgütü Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Rus mevkidaşıyla görüştü.


Wang Yi, Çin ve Rusya arasında uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde yoğun bir işbirliği bulunduğuna dikkat çekti.


Wang, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün dünkü toplantısında Rusya'nın ortaya koyduğu Suriye'de kimyasal silah kullanımının soruşturulmasına ilişkin haklı öneriye Çin'in destek verdiğini hatırlattı.


Wang Yi bununla beraber, BM Güvenlik Konseyi tarafından Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) füze denemesine ilişkin olarak yayınlanan başkanlık bildirisi üzerinde yapılan tartışmada, Çin ve Rusya'nın sorunun diyalogla çözüme bağlanmasıyla ilgili tutumlarını yinelediğini belirtti.


Wang Yi, karmaşık ve değişken bir uluslararası atmosfer karşısında iki ülkenin stratejik işbirliğini güçlendirerek, uluslararası barış ile istikrarı korumaya ve sıcak sorunların siyasi yollarla çözümü için yapıcı rol oynamaya devam etmesi gerektiğini kaydetti.


İkili ilişkilerde iyi bir gelişme eğilimin korunduğunu ifade eden Wang Yi, iki tarafın şu anki başlıca görevinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önümüzdeki ay Çin'de düzenlenecek Bir Kuşak-Bir Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılımı için hazırlık yapmak olduğunu sözlerine ekledi.


Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise, Rusya ve Çin'in uluslararası barış ve istikrarı korumada özel sorumlulukları bulunduğunu ve güç siyaseti ile tek taraflılık stratejilerinin uluslararası krizlerin aşılmasında yönlendirici rol oynamasına izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.


Lavrov, iki ülkenin BM Güvenlik Konseyi ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü gibi uluslararası örgütler çerçevesinde işbirliği ve eşgüdümü korumasının ikili kapsamlı stratejik işbirliği ortaklık ilişkisinin önemini gösterdiğini kaydetti.


Putin'in Mayıs ayında Çin'de düzenlenecek Bir Kuşak-Bir Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılacağını anımsatan Lavrov, ülkesinin bu vesileyle ikili ilişkileri daha da ileriye taşımaya hazır olduğuna işaret etti.


Taraflar görüşmede, Kore Yarımadası sorununu da ele aldı ve durumun kontrol altına alınması için aralarındaki eşgüdümü güçlendirerek, ortak çaba harcama taahhüdünde bulundu.


Görüşmede ayrıca, Suriye ve Shanghai İşbirliği Örgütü gibi her iki tarafı ilgilendiren sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor