Başbakan Li Keqiang, Federica Mogherini ile görüştü

2017-04-19 10:18:42

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün başkent Beijing'de Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'yi kabul etti.

Li Keqiang, Mogherini ile yaptığı görüşmede, Çin-Avrupa ilişkilerindeki gelişmeyi takdirle değerlendirdi. Çin'in AB ile ilişkisine büyük önem verdiğini vurgulayan Başbakan Li, Avrupa'da bütünleşme sürecini kararlıkla desteklediklerini söyledi. Çin Başbakanı, AB ile ilişkilere ve AB'nin uluslararası sorumluluklarını yerine getirmeye bağlılığına verdikleri önemin altını çizerek uygulamalı işbirliğini ilerletmeye istekli olduklarını dile getirdi.

Mevcut uluslararası durumun karmaşık olduğunu ifade eden Li Keqiang, bu koşullarda Çin ve AB'nin BM Tüzüğü'nün amaçları ve ilkelerine bağlı kalması gerektiğini vurguladı.

Çin Başbakanı, iki önemli güç olan Çin ve Avrupa'yı, küresel ve bölgesel barış ve istikrarın korunması, uluslararası yönetim sisteminin iyileştirilmesi, ekonomik küreselleşme ile serbest ve adil ticaretin desteklenmesi konularında dünyaya olumlu sinyal vermeye çağırdı.

Li Keqiang, karşılıklı saygı ve eşitlik ilkeleri temelinde Avrupa ile ikili yatırım anlaşması müzakerelerini ve serbest ticaretin anlaşmasının uygulanabilirliğini ilerletmeye hazır olduğunu kaydetti.

Federica Mogherini, AB ile Çin'in uluslararası düzeni koruma, terörizm ve iklim değişikliği gibi küresel sınamalarla mücadele etme ve küresel barış ve kalkınmayı ilerletme sorumluluklarını paylaştığını dile getirdi.

Mogherini, AB'nin yapıcı bir tutumla Çin ile işbirliğini güçlendireceğine dikkat çekerek anlaşmazlıkların uygun biçimde çözülmesi ve ikili yatırım anlaşmasına ilişkin müzakerelerden olumlu sonuçların elde edilmesi için çaba göstereceğini söyledi.

Mogherini, ayrıca bu yıl düzenlenecek 19.AB-Çin liderleri Görüşmesi'nden olumlu neticelerin elde edilmesini umduğunu kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor