Xi Jinping'in “Çin'in Yönetimi” kitabının Türkçe baskısı tanıtıldı

2017-04-18 10:35:55 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in “Çin'in Yönetimi” adlı kitabının Türkçe baskısının lansmanı gerçekleşti.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'nin düzenlediği Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in “Çin'in Yönetimi” isimli kitabının Türkçe baskısının lansmanı, Türkiye Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu Yandong'un katılımı ile Ankara Palas'ta gerçekleşti.

Liu Yandong törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in bu kitapta Çin'in yönetimi hakkında birçok yeni düşünce ve strateji ileri sürerek yeni dönemde ÇKP'nin gelişmesi ve Çin'in kalkınmasıyla ilgili önemli teoriler ortaya koyduğunu ve güncel sorunlara yanıt verdiğini söyledi. Liu, kitabın, Çin'in yeni nesil yönetim kadrosuna ülkenin idaresine ilişkin teoriler, uygulamalar ile iç ve dış politikalar sunarak kılavuzluk edebileceğini söyledi. Kitabın, uluslararası toplumun çağdaş Çin'i tanıyabilmesi için önemli bir pencere niteliği taşıdığını vurgulayan Çin Başbakan Yardımcısı, ayrıca Çin hakkında soruların yanıtlarına açılan kapıda bu kitabın bir anahtar işlevi göreceğini kaydetti.

Xi Jinping'in kitabının Türkiye'de yayınlanmasının, iki ülkenin hükümetleri arasındaki iletişimin güçlenmesine yardımcı olacağını belirten Liu, aynı zamanda iki ülke halkları arasındaki karşılıklı anlayışın derinleşmesi ve stratejik işbirliği ortaklığı ilişkilerinin temelinin sağlamlaştırılmasının sağlanacağını dile getirdi.

Mehmet Şimşek: Çin rüyası 2023 vizyonumuzla örtüşüyor

Başbakan Yardımcısı Şimşek ise Türk-Çin ilişkilerinin son yıllarda kazandığı ivmeden büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, “Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda Komünist Parti Genel Sekreteri Xi Jinping'in kalkınma kavramları ve politikalarından çevre konularına, milli savunmadan yolsuzlukla mücadeleye uzanan bir yelpazenin yanı sıra Çin Halk Cumhuriyeti'nin küresel konulara giderek artan ilgisini şekillendiren ilke ve politikaları konusunda resmî konuşmalarının, görüşmelerinin, verdiği talimatlarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan Çin'in Yönetimi adlı kitabın Türkçe'ye kazandırılması, Çin siyasi tutum ve yaklaşımlarının daha iyi anlaşılması bakımından yararlı bir katkı teşkil etmektedir. Çin'in reform ve dışa açılma yolundaki çabalarını takdirle izliyoruz. Çin dünya siyasetindeki ve ekonomisindeki ağırlığını giderek arttırmaktadır. Bu sene Çin Cumhurbaşkanı'nın Davos'ta yaptığı konuşma bütün dünya tarafından alkışlandı. Korumacılığın bu kadar ön planda olduğu bir dönemde küreselleşmeye Çin'in sahip çıkacağını doğrusu kimse ummuyordu, ama Çin Cumhurbaşkanı'nın ne kadar vizyonu olduğunu da ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

“Kuşak ve Yol Projesi tarihi İpek Yolu'nun canlandırılmasına ilişkin ülkemizin yaklaşımıyla örtüşüyor

“Çin rüyası kavramıyla Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü için ortaya koyduğumuz 2023 vizyonu birbiriyle örtüşen unsurlar içermektedir” diyen Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her iki vizyonun da ortak noktası barış ve refah içerisinde kalkınma ve bir arada yaşamaya olan inançtır. Türkiye ve Çin'in bu doğrultuda gösterdiği gayretler ülkelerimiz için olduğu kadar bölgesel ve küresel refah ve istikrar için de büyük önem arz etmektedir. Çin Cumhurbaşkanı Sayın Xi'nin inisiyatif alarak öncülük ettiği ‘İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu' projelerinin, kısaca Kuşak ve Yol Projesi'nin tarihi İpek Yolu'nun canlandırılmasına ilişkin ülkemizin yaklaşımıyla örtüştüğünü de görmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da 14-15 Mayıs 2017 tarihlerinde Kuşak ve Yol Zirvesi'ne katılarak ülkemizin bu konudaki yaklaşımını ve katkılarını ortaya koyacaktır. Bu inisiyatiflerin ikili ilişkilerimizde ve iş alemlerimiz için yeni stratejik işbirliği alanı ortaya çıkardığına inanarak bu projeyi başından beri destekledik ve desteklemeye devam ediyoruz.”

Çin Cumhurbaşkanı Xi'nin kitabının Çin'i ve Çin yönetim felsefesinin yanı sıra bölgesel ve küresel gelişmeleri ve kalkınmayı anlamak isteyen tüm okuyucular için önemli bir rehber olacağına inandığını söyleyen Şimşek, “Geçen sene Çin'i dört kez ziyaret etme fırsatı buldum ve Çin'deki kalkınmayı, gelişmeyi birinci elden görme fırsatı buldum. O nedenle bu eserin faydası olacağına inanıyorum. Dolayısıyla bu eseri okumanızı tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor