Çin, “yeşil kart” reformu başlattı

2017-04-17 19:16:18 CRI

Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından yayınlanan bir planına göre, Çin'de yabancılar için daimi ikamet belgesi “yeşil kart” reformu başlatıldı.


Plana göre, "yeşil kart" olarak bilinen "Yabancılar İçin Daimi İkamet Kartı" artık, "Yabancılar İçin Daimi İkamet İzin Kartı" olarak yeniden adlandırılacak.


Çin vatandaşlarının kullandığı kimlik kartları ile aynı özelliğe sahip yeşil kartlar, sahibinin kimlik bilgilerinin çipe kodlanmasının ardından demiryolu ile havayolu departmanları, oteller ve bankalarda kullanılabilecek.


Genel Reformun Derinleştirilmesi İçin Merkezi Liderlik Grubu tarafından onaylanan reform planı, ülkenin kalifiye çalışan geliştirme stratejisine hizmet etmeyi ve toplumsal endişelere cevap vermeyi amaçlıyor.


Reform, aynı zamanda yabancıların Çin'deki kamu hizmetlerine daha kolay erişmesini sağlamayı hedefliyor. Konu ile ilgili çalışmaların Haziran ayından önce bitmesi bekleniyor.


Kamu Güvenliği Bakanlığı'na göre, 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 163 oranında bir artışla bin 576 yabancı, “yeşil kart” sahibi oldu.


Çin, yabancılara yönelik ikamet ve giriş politikalarını kolaylaştırma konusunda Eylül 2015'ten bu yana büyük ilerleme kaydetti ve bu ilerlemeler de yurtdışından daha fazla yeteneğin ülkeye gelmesine yardımcı olurken uluslararası değişimi de arttırdı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor