Çin, Kore Yarımadası sorununun barışçıl çözümünde ısrarlı

2017-04-17 19:06:07 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Kore Yarımadası'nın barışçıl yollarla nükleer silahlardan arındırılmasının bütün tarafların çıkarlarına uygun olduğunu belirtti.


ABD Başkanı'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı  Herbert Raymond McMaster dün, ABD'nin taban çizgisinin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin nükleer silah geliştirmesini engellemek ve Kore Yarımadası'nı nükleer silahlardan arındırmak olduğunu söyledi.


McMaster, şu anki durumun bu şekilde devam edemeyeceğini ve sorunun barışçıl yollarla çözülmesi için askeri seçenek hariç bütün olası tedbirleri alma zamanının geldiğini ifade etti.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang ise, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.


Lu, diyalog başta olmak üzere barışçıl yöntemlerle Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasının ve yarımadadaki barış ile istikrarın korunmasının sorunun tek çözüm yolu olduğunu, ayrıca Çin'in her zaman bu görüşü savunduğunu ifade etti.


Sözcü, ABD'nin Kore Yarımadası sorunun taraflarından biri olarak, sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesinde olumlu rol oynamasını beklediklerine işaret etti.


Lu Kang, ABD dahil ilgili bütün taraflarla birlikte, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması hedefine ulaşmak, barış ile istikrarı korumak ve sorunu diyalog yoluyla çözmek için beraber çaba harcamaya hazır olduklarını kaydetti.


KDHC, dün türü bilinmeyen bir füze fırlattı. Ancak ABD ve Kore Cumhuriyeti'nden yapılan açıklamaya göre, füze fırlatıldıktan sonra havada patladı. Lu Kang konuyla ilgili açıklamasında, Çin'in, Kore Yarımadası'ndaki durumun çok hassas, karmaşık ve tehlikeli olduğunu defalarca yinelediğine dikkat çekti.


Sözcü ilgili tarafların provokasyon eylemlerinden kaçınıp, gerginliği yumuşatarak görüşme masasına tekrar oturması ve sorunun barışçıl şekilde çözülmesi için gereken koşulları yaratması gerektiği görüşünde olduğunun altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor