Çin ve Slovenya'dan işbirliği vurgusu

2017-04-16 19:00:29

Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli, 14 Nisan'da Ljubljana'da Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ve Slovenya Başbakanı Miro Cerar ile bir araya geldi.

Zhang Gaoli, Pahor ile yaptığı görüşmede, Çin'in 14-15 Mayıs'ta Bir Kuşak-Bir Yol Uluslararası İşbirliği Forumu düzenleyeceğini hatırlatarak, Slovenya liderlerini foruma davet etti.

Slovenya'nın Çin ile yaptığı yatırım ve ticaret işbirliğinin bölge ülkeleri için örnek olduğuna dikkat çeken Zhang, iki ülkenin 16+1 platformu temelinde altyapı tesisleri gibi alanlarda işbirliğini genişletmeleri gerektiğini vurguladı.

Pahor görüşmede yaptığı konuşmada, Tek Çin politikasında ısrarlı olacaklarına işaret ederek, ticaret serbestliğini, Çin'in uluslararası işlerde önemli rol oynamasını ve AB'nin Çin ile işbirliğini derinleştirmesini desteklediklerini söyledi.

Zhang Gaoli Cerar ile yaptığı görüşmede, iki ülkenin otomotiv, ilaç, metal imalatı ve gıda gibi alanlarda işbirliğini yoğunlaştıracaklarına işaret ederek, kültür, eğitim, sinema, turizm ve sivil havacılık alanlarında mevcut temasları güçlendireceklerini kaydetti.

Cerar yaptığı konuşmada, geçen yıl iki ülke arasındaki ticaretin tarihi bir zirveye çıktığını belirterek, Slovenya'nın ticaret, ekonomi, ormancılık, tarım, turizm, altyapı tesisleri, kış sporu ve dijitalleşme gibi alanlarda Çin ile işbirliğini pekiştirmeye hazır olduğunu belirtti. Cerar, Bir Kuşak-Bir Yol inşasının hızlandırılmasını desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor